סוף לאבסורד ההשתמטות

בעקבות עתירת חדו"ש: צה"ל יוכל סוף סוף לבטל פטור שניתן למצהירות דת שהגישו תצהיר כוזב

בתגובה לעתירה הודיע משרד הביטחון לבג"ץ, כדרישת חדו"ש, על מינוי ועדה בראשות שופטת בדימוס, שתוכל לבטל פטורים שניתנו למצהירות דת שאינן עומדות בתנאים שבחוק. על פי הערכת צה"ל, כ-2,000 נשים בשנה מגישות תצהיר דת כוזב. כעת יהיה אפשר לבטל את הפטור שניתן להן ולגייסן לצה"ל

חיילות צה''ל. צילום: הדס פרוש, פלאש 90חיילות. החוק למניעת תצהירים כוזבים אושר ב-2012, הוועדה מונתה רק עכשיו צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בעקבות דיווחים על היקף גדול של תצהירים כוזבים המוגשים על ידי צעירות במטרה לקבל פטור משירות צבאי, אישרה הכנסת בשנת 2012 תיקון לחוק שירות ביטחון, הקובע שתוקם ועדה של חמישה חברים, שבסמכותה לבטל פטור שקיבלה מועמדת לגיוס על בסיס הצהרת דת שקרית. התיקון בחוק נדרש מכיוון שלהבדיל מפטורים מצה"ל שניתנו בנימוק רפואי או אחר, שאפשר לבטלם בהחלטה של קצין בכיר אם התברר שניתנו על בסיס טעות או הטעיה, פטור של מצהירות דת אפשר לבטל רק במקרה שיורשעו במסירת הצהרה שקרית בהליך פלילי סופי. הדרישה להרשעה פלילית חלוטה העניקה חסינות מעשית למצהירות דת שהגישו הצהרה שקרית, וצה"ל לא יכול היה לגייסן. על פי הערכות צה"ל, כ-2,000 מצהירות מדי שנה זכו לפטור שאינו מגיע להן לפי התנאים שבחוק.

יישום התיקון בחוק היה מותנה בהתקנת תקנות, ולאחר מכן – במינוי ועדה שתשקול את ביטול ההיתרים. בשל לחצים פוליטיים נמנעו הממשלה והכנסת במשך שנים ארוכות מלאשר את התקנות שיאפשרו את הקמת הוועדה ובכך מנעו את יישום התיקון מ-2012. רק בעקבות עתירה קודמת שהגישה עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון (בג"ץ 90/17, חדו"ש נ' שר הביטחון) הותקנו באפריל 2018 תקנות כפי שהחוק מחייב. בתקנות נקבע כי בתוך שלושה חודשים ימונו חברי הוועדה והיא תחל לפעול; אבל הוועדה לא הוקמה, ולפיכך נאלצה חדו"ש להגיש עתירה נוספת, באמצעות עורך הדין הרב אורי רגב ועורך הדין שגיא אגמון (בג"ץ 9202/18, חדו"ש נ' שר הביטחון).

לאחר הגשת העתירה ביקש שר הביטחון שהדיון בעתירה יידחה עד אחרי הבחירות בספטמבר 2019, אך עקב התנגדות חדו"ש

סמנכ"ל חדו"ש, שגיא אגמון: מדי שנה אלפי נשים זכו לפטור בניגוד לחוק, תוך פגיעה קשה בעוצמת צה"ל ובעקרון השוויון בנטל. אנו מברכים על כך שבעקבות עתירת חדו"ש האבסורד הזה הגיע לקצו

בית המשפט דחה את בקשתו. בדיון בעתירה, שנערך ב-11 ביולי, ביקש משרד הביטחון ארכה קצרה להגשת תגובתו. כאמור, אתמול הודיע המשרד שראש הממשלה ושר הביטחון מינה את הוועדה והיא תתחיל לפעול. בראש הוועדה תעמוד השופטת בדימוס שולמית דותן, לשעבר נשיאת בית המשפט השלום בירושלים, וחברים בה נציגי צה"ל, הרבנות הראשית והרבנות הצבאית.

עו"ד שגיא אגמון, סמנכ"ל חדו"ש ויועצה המשפטי, אמר בתגובה על ההחלטה: "לחצים פוליטיים יצרו מצב בלתי נסבל, שבו מלש"בית יכולה להגיש הצהרה שקרית בבית הדין הרבני על כך שהיא לא יכולה לשרת מטעמי דת ולקבל פטור מיידי, ואף על פי שיש ראיות ברורות ששיקרה, צה"ל אינו יכול לעשות דבר. אלפי נשים מדי שנה זכו לפטור בניגוד לחוק, תוך פגיעה קשה בעוצמת צה"ל ובעקרון השוויון בנטל. אנו מברכים על כך שבעקבות עתירת חדו"ש האבסורד הזה הגיע לקצו".

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "אי הקמת הוועדה מעיד על חוסר רצון של שר הביטחון בנימין נתניהו להתמודד עם השותפות הקואליציוניות המתנגדות לשירות נשים בצבא ולפעול ביעילות ובנחישות נגד ההפרה הבוטה ורחבת ההיקף של חובת השירות. מדובר בפגיעה קשה וחמורה בשלטון החוק ובעקרון השוויון, כמו גם בצורכי הצבא. היא מנציחה מצב שבו המשקרות והמרמות יוצאות נשכרות והאחרים נאלצים לשלם את המחיר.

"עתה תעקוב חדו"ש אחרי פעולתה של הוועדה, כדי לוודא שלא מדובר בסיבוב סרק נוסף של התדיינות. אנחנו מקווים כי לאחר שנדרשה עתירה שלנו כדי לגרום למערכת הביטחון להתקין את התקנות הדרושות ועתירה נוספת כדי שתמונה הוועדה הדרושה, לא תידרש עתירה שלישית כדי לגרום לממונים על הפעלת הוועדה לפעול ביעילות ובנאמנות לאכיפת החוק אשר שיקולים פוליטיים גרמו עד עתה להפיכתו לאות מתה".

רקע:
השתמטות של בנות מגיוס לצבא באמצעות הצהרת דת היא תופעה רחבת היקף. על פי הנתונים שפרסם צה"ל, מדי שנה מעניק הצבא פטור משירות ביטחון ללמעלה מ-40% מהנשים בגילאי גיוס – רובן המכריע מטעמי דת. על פי נתונים שהציג צה"ל בכנסת, ב-2018 ניתן פטור לכ-19,000 נשים מצהירות דת, והמספר עולה בקביעות משנה לשנה. מנתונים קודמים שפרסם צה"ל, 83% מבין הנשים המקבלות פטור מצה"ל עושות זאת על בסיס הצהרת דת, ורק 17% מטעמים רפואיים, בשל נישואין, נסיעה לחו"ל וכו'.

לפי הערכות של רשויות צה"ל המובאות בעתירה, עד 25% ממקבלות הפטור מטעמי דת מהן אינן עומדות בתנאי הפטור שקבועים בחוק. מדובר, לפי הערכה זהירה, ב-2,000 נשים בשנה שאינן מתגייסות על בסיס הצהרה כוזבת.איך תוכל לפעול?