שאלות בנושא השוויון בנטל

יש לכם שאלות נוספות על חדו"ש או עמדותיה ואין כאן תשובה? שלחו לנו ונשמח להשיב. אם השאלה והתשובה יראו לנו בעלות עניין ציבורי, גם נעלה אותן לערוץ השאלות הנוספות.
למשלוח שאלה

עמדת חדו"ש היא שכולם צריכים לשרת בשירות צבאי או אזרחי: חרדים, חילונים מהאליטות, נשים וערבים, צריכים לשרת. השתמטות היא השתמטות היא השתמטות. מי שלא עושה שירות צבאי, צריך לעשות שירות אזרחי משמעותי. הצבא צריך להיות זה שמחליט מי עושה שירות צבאי ומי עושה שירות לאומי או אזרחי.
על רקע זה מילאה חדו"ש תפקיד מרכזי בהקמת פורום חובת השירות המונה 60 ארגונים, הפורום שארגן בראשית 2011 את מסע האלונקות מהבקו"ם לירושלים.
עם זאת חשוב לזכור: במגזר החילוני יש משתמט אחד על כל 30 שמשרתים. זאת, בעוד במגזר החרדי משתמטים 6 מכל 7. לכן גם הפטור החרדי הוא הגורם העיקרי והמשמעותי למצוקת כח האדם הולכת וגדלה בצבא. הזכרת שתי התופעות ביחד ללא אבחנה ביניהן, עושה עוול גדול למגזר החילוני, ומקשה על המאבק בהסדר דחיית השירות לבחורי הישיבות.

הצבא לא רק רוצה לגייס חרדים. הוא יוצא מגדרו כדי לעשות זאת. הסיבה לכך היא שצה"ל סובל ממצוקת כח אדם קשה. כתוצאה מכך הוא אפילו החל להגביל את מספר הצעירים שהוא מאפשר להם לדחות שירות כדי לעשות שנת שירות. מה שחמור עוד יותר היא התחזית שלפיה יהיה הרבה יותר גרוע. 13% ממחזור הגיוס מצטרפים היום לצבא הישיבות. ב-2019 יתגייסו לישיבות 25%, אחד מכל ארבעה.

המצוקה כל כך קשה עד שהצבא הרשה לעצמו בשנתיים האחרונות לראשונה להיכנס לתוך העימות הפוליטי על גיוס בחורי הישיבות. הרמטכ"ל היוצא גבי אשכנזי וראש אכ"א האלוף אבי זמיר לא מפסיקים לומר שהם רוצים לגייס את תלמידי הישיבות. להוכחת דבריו הצבא גם פיתח מסלולים מיוחדים שבהם גויסו ב-2010 קרוב לאלף גברים חרדים. במסלולים אלה מעניקים להם תנאים מיוחדים כמו הפרדה מנשים, זמני תפילה, מזון כשר למהדרין ועוד, וגם הטבות מיוחדות, כמו רכישות מקצוע מבוקש או השלמת השכלה.

 

איך תוכל לפעול?