אלימות – חילול השם

הרב שטיינמן: למחות נגד חילול שבת בלי אלימות

בפגישה עם נציגי דגל התורה במועצת עיריית ירושלים הזהיר הרב שטיינמן מגלישה של תפילות שבת לאלימות

שריפת אשפה בהפגנה נגד פתיחת קניון קרתא בשבת. צילום: David Fainstein, wikipediaשריפת אשפה בהפגנה נגד פתיחת קניון קרתא בשבת (צילום אילוסטרציה). צילום: David Fainstein, wikipedia

הרב אהרן לייב שטיינמן אמר כי ראוי שחרדים המבקשים למחות על חילול שבת בירושלים יקיימו תפילות בימי שבת, אבל עליהם להימנע מאלימות. לדבריו, אפשר לקיים תפילות שבת ברחובות העיר, אבל יש להיזהר מהשתתפות של קהל גדול מדי בהפגנות – כדי שהמחאה לא תיגרר לאלימות.

"אלימות הינה חילול שם שמים וצריך להיזהר ממנה יותר מהכל", אמר שטיינמן. "מספיק שאחד או שניים פראי אדם ייצאו משליטה והכל עלול לרדת לטמיון והנזק יהיה גדול מהתועלת".

שטיינמן אמר את הדברים אתמול, בשיחה עם שלושת הנציגים של דגל התורה במועצת עיריית ירושלים. שטיינמן, מנהיג רוב הציבור הליטאי, אמר כי אין לצפות שהעירייה או ראש העירייה, ניר בקת, ינקטו צעדים למניעת חילול שבת.

שטיינמן: מספיק שאחד או שניים פראי אדם ייצאו משליטה והכל עלול לרדת לטמיון

נציגי דגל התורה במועצת העירייה, אליעזר ראוכברגר, ישראל קלרמן ויצחק פינדרוס, הציעו לשטיינמן להיעזר בחברת אבטחה שתסייע לשמור על הציבור שיגיע לתפילות השבת. שטיינמן, לפי "כיכר השבת", אמר כי מדובר ברעיון טוב.

בנוגע לאפשרות לפתוח במאבק משפטי נגד העירייה ובעלי חנויות הפועלות בשבת אמר שטיינמן כי אין לו אמונה בשופטים שיכריעו לטובת השבת ומסורת ישראל.

ביום שישי השתתפו כמאה חרדים מתומכיו של שטיינמן בתפילת קבלת שבת ברחוב בצלאל בירושלים. הם מחו על פתיחת מסעדה ברחוב בשבת.

לפי "בחדרי חרדים", זוהי התפילה השנייה בסדרת מחאות שעורכת סיעת יהדות התורה בירושלים בעקבות פתיחה של חנויות בעיר בשבת. במקום אחר, ברחוב בר אילן, התקיימה הפגנה של העדה החרדית.

לידיעה ב"כיכר השבת"

לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?