בניגוד לפיסקת הרב עובדיה

רבני ש"ס נגד היתר מכירה

במכתב המתפרסם בעיתון הליטאי "יתד נאמן" מסבירים נשיא מועצת החכמים ורבנים בכירים אחרים כי אין לסמוך על היתר המכירה, למרות פסק הלכה של הרב עובדיה יוסף שהתיר זאת

חבר מועצת החכמים של ש''ס, הרב שמעון בעדני (במרכז), בכנס בירושלים. 28062010. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90חבר מועצת החכמים של ש''ס, הרב שמעון בעדני (במרכז), בכנס בירושלים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ראשי מועצת חכמי התורה של ש"ס מפרסמים היום מכתב בעיתון הליטאי "יתד נאמן", שבו הם קובעים כי אין לסמוך על היתר מכירה בשנת שמיטה. על המכתב חתומים נשיא מועצת החכמים, הרב שלום כהן, והרב שמעון בעדני. כן חתמו עליו הרב משה צדקה, הרב בן ציון מוצפי והרב יעקב חיים סופר.

הרבנים מסבירים כי בשנת השמיטה הנוכחית, תשע"ה, "רבנים שהתירו עד היום לא התירו לשמיטה הבאה. לכן אין לסמוך על היתר המכירה וצריך להשבית את הקרקע ולא לעשות שום עבודה בשביעית ואין לקנות את הגידולים ממי שגידל בקרקע ארץ ישראל בשביעית אף אם מכר לגוי".

רב שהיה שותף לניסוח המכתב ולהחתמת הרבנים אמר ל"כיכר השבת": "פעלנו רבות בדבר, כי יש רבים שטועים על קולות

רבני ש"ס: צריך להשבית את הקרקע ולא לעשות שום עבודה בשביעית

משנים עברו, שהיה בדיעבד והיה קשה לשמר את השמיטה. היום כולם מורים לאסור".

המכתב מתפרסם על רקע ויכוח הלכתי רב שנים בין רבנים ליטאים – שפסקו כי אין לסמוך על היתר המכירה, לבין פוסקים מעדות המזרח שהתירו זאת באופן מפורש. הרבנים הספרדים הסתמכו על פסק הלכה של מנהיג ש"ס המנוח, הרב עובדיה יוסף, שקבע כי אפשר לסמוך על היתר המכירה.

הדיון בסוגיה התעורר שוב בשבועות האחרונים. חלק מהרבנים טענו כי דבריו של הרב עובדיה יוסף נאמרו רק בדיעבד ולאותה שעה, אך "ברור שהמהדרין עליהם להקפיד שלא לסמוך על כך". רוב הרבנים האחרים טענו שהרב עובדיה התיר בפה מלא את ההסתמכות על היתר המכירה.

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?