עירייה לחרדים, עירייה לאחרים

ליפמן מציע תוכנית לחלוקת בית שמש

תוכנית ראשונית לחלוקת העיר לשתי רשויות – חרדית ולא-חרדית – גובשה על ידי חברי האופזיציה במועצת העירייה

21/10/2014 14:24

תגיות: בית שמש ·  דב ליפמן ·  משה אבוטבול ·  שכונות חרדיות ·  לא-חרדים ·  שתי רשויות

הרב דב ליפמן בעצרת בבית שמש. צילום: ''ויהי אור''הרב דב ליפמן בעצרת בבית שמש. צילום: ''ויהי אור''

הרב דב ליפמן, חבר כנסת מיש עתיד ותושב בית שמש, הציג לראש מפלגתו, שר האוצר יאיר לפיד, הצעה ראשונית לחלוקת העיר בין שכונות חרדיות לשכונות לא-חרדיות. את התוכנית, שלפיה תנוהל העיר על ידי שתי רשויות – חרדית ולא-חרדית – גיבשו שמונה מחברי מועצת העיר בית שמש.

ליפמן, שהפך לדמות מוכרת בציבור הרחב לאחר שיצא נגד השליטה החרדית בעיריית בית שמש, אמר כי במשך שנים לא סופקו לאוכלוסייה הלא-חרדית בעיר שירותים בסיסיים. "כתושב העיר וכאחד ממנהיגי המאבק נגד הקיצוניות הדתית בבית שמש, הגעתי למסקנה העצובה שהדרך היחידה להציל את העיר היא לחשוב מחוץ לקופסה", אמר ליפמן. "בהתחשב בכיוון שבו בחרה הנהגת העיר, קיום משותף אינו אפשרי. עיריות נפרדות הן הדרך היחידה שתבטיח את הישרדות העיר ושהצרכים של כל תושביה ייענו".

בשנים האחרונות מתחולל בבית שמש מאבק בין הקהילה החרדית לקהילה הלא-חרדית. שתי הקהילות, מציין "ג'רוזלם פוסט",

ליפמן: בהתחשב בכיוון שבו בחרה הנהגת העיר, קיום משותף אינו אפשרי. עיריות נפרדות הן הדרך היחידה שתבטיח את הישרדות העיר

התעמתו סביב הקצאת תקציבים עירוניים, הרחבת העיר וסוגיות תרבותיות. שמונה מחברי האופוזיציה במועצת העיר, שקוראים עתה לחלוקת העיר, טוענים כי ראש העירייה משה אבוטבול מש"ס סירב לצרף אותם לקואליציה.

זמן קצר לאחר הבחירות החוזרות לעירייה – שהתקיימו בהוראת בית המשפט בעקבות חשדות לזיופים בסיבוב הראשון של הבחירות – הציג אלי כהן, שהתמודד מול אבוטבול והפסיד, מסמך המפרט עקרונות שעל בסיסם היו מוכנים חברי האופוזיציה להצטרף לקואליציה.

המסמך קבע, למשל, שתוכניות להרחבת העיר יתוקנו באופן שיבטיח כי ייבנו גם שכונות ללא-חרדים, יוקמו מינהלות שכונות לא חרדיות שיקבלו תקציבים משלהן וניהול בית שמש הוותיקה יופקד בידיו של נציג לא חרדי. הלא-חרדים דרשו גם להשלים בנייה של מרכז תרבות, מרכז ספורט וספרייה, שהקמתם נדחתה שוב ושוב. עם זאת, הם לא העלו דרישות לתיקים מינהליים כלשהם. "רצינו ליצור מודל של שיתוף פעולה בעיר הזאת, אבל זה לא קרה", אמר כהן.

לידיעה ב"ג'רוזלם פוסט"איך תוכל לפעול?