שאלה שורשית

סער מגלגל ההכרעה בחוק השבת בת"א לשר הפנים הבא

שר הפנים הפורש החליט לא להכריע בסוגיה הרגישה בימיו האחרונים בתפקיד

09/10/2014 11:54

תגיות: גדעון סער ·  חוק עזר ·  שבת ·  תל אביב-יפו ·  שר הפנים ·  מרכולים

גדעון סער. צילום: יעקב, ויקימדיהגדעון סער, שר הפנים הפורש. צילום: יעקב, ויקימדיה

שר הפנים הפורש, גדעון סער, הודיע כי חוק העזר העירוני החדש של תל אביב-יפו, המתייחס לפתיחת מרכולים בשבת, יעוכב. את ההכרעה בנוגע לחוק יקבל שר הפנים הבא. החלטתו של סער הועברה ביום רביעי לעיריית תל אביב-יפו. הייעוץ המשפטי של משרד הפנים גם העביר לעירייה שאלות לבירור הסוגיה.

ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, אמר בתגובה: "חוק העזר העירוני הוא חוק מאוזן ונכון, השומר על אופיה של העיר. תל אביב-יפו תמשיך להיות עיר חופשית גם בעתיד".

בסוף יוני החליט סער לפסול חלקית את חוק העזר העירוני המתיר פתיחת מרכולים בשבת שהגישה לו עיריית תל אביב-יפו. העירייה הצהירה אז שתעתור לבג"ץ נגד החלטת השר, אבל לבסוף הגישה חוק עזר חדש ומרוכך באמצע אוגוסט. בידיעה ב-ynet

סער: על מנת לבחון אם חוק העזר הנדון ראוי או לא, לא ניתן להימנע מלדון בשאלת יסוד הנוגעת לשורש העמוק ביותר של החברה הישראלית

נכתב כי סער היה אמור להחליט אם לאשר או לפסול את החוק החדש. מכיוון שלאחרונה הודיע כי הוא פורש מהחיים הציבוריים, החליט שלא לקבל החלטה בסוגיה כה רגישה זמן קצר לפני שיעזוב את משרד הפנים.

בהחלטתו כותב סער: "על מנת לבחון אם חוק העזר הנדון ראוי או לא, לא ניתן להימנע מלדון בשאלת יסוד הנוגעת לשורש העמוק ביותר של החברה הישראלית: איך אנחנו כחברה הישראלית מעוניינים לראות את הרחוב הישראלי ביום המנוחה השבועי, בשבת? האם אנו מעוניינים שיום השבת יהיה זהה או אפילו דומה ליום חול? מהו האופי שאנו רוצים להקנות ליום המנוחה? אחרת, שאלה זאת תוכרע בפועל ללא דיון ציבורי ובטווח קצר מאוד במושגים היסטוריים ישתנה ללא היכר אופיו של יום המנוחה השבועי".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?