צעד בכיוון הנכון

חדו"ש: חוק העזר החדש בתל אביב – צעד חשוב לאיזון הנכון בנושא השבת

מועצת עיריית תל אביב אישרה חוק עזר המאפשר פתיחה של כ-15% מהמרכולים בעיר בשבת

11/08/2014 13:25

תגיות: תל אביב ·  שבת ·  מרכולים ·  גדעון סער ·  בג"ץ ·  רון חולדאי ·  הרב אורי רגב

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי. צילום: Deror avi, wikimediaראש עיריית תל אביב, רון חולדאי. צילום: Deror avi, wikimedia

מועצת עיריית תל אביב אישרה אתמול חוק עזר עירוני חדש, המאפשר לכ-15% מהמרכולים בעיר להישאר פתוחים בשבת. הסוגיה של פתיחת מרכולים וחנויות נוחות בתל אביב בימי שבת נמצאת במרכזו של ויכוח קשה זה כשנה וחצי.

ה"ג'רוזלם פוסט" מזכיר כי בסוף יוני החליט שר הפנים, גדעון סער, לבטל חוק עזר עירוני שאושר במועצת העירייה, שנתן למרכולים רבים אפשרות לפעול בשבת. סער אמר אז כי חוק העזר "פגע בערכי השבת".

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אומר: "הכדור חוזר עתה למגרשו של שר הפנים, לאחר שמועצת עיריית תל אביב הפנימה את הערותיו ועדכנה את נוסח חוק העזר באופן שעונה על השאלות שעורר בהחלטתו, מגביל את מספר חנויות הנוחות והמרכולים שיוכלו להיות פתוחים ומבטיח כי לא יפעלו באזורים של ריכוז שומרי תורה ומצוות ובתי כנסת. חשוב ששר הפנים יזכור כי ראש העיר, רון חולדאי, ומועצת העירייה הם שמשקפים את רצון תושבי תל אביב ורוב האוכלוסייה בישראל ויש לקוות שלא יפעל בניגוד לרצון הבוחרים כדי לרצות אינטרסים פוליטיים חרדיים או תפיסות מיושנות של השבת".

רגב הוסיף: "אם השר לא יאשר את חוק העזר העירוני, לא זו בלבד שראוי שעיריית תל אביב תביא את ההכרעה בפני בג"ץ, אלא שהדבר צריך להביא לכך שתילקח מן הממשלה האפשרות לבטל חוקי עזר ולהתערב בדרך שבה קובעים התושבים את אופי העיר שלהם".

לפי חוק העזר החדש, 165 חנויות יוכלו לקבל היתר לפעול בימי שבת

"עמדת חדו״ש", ציין רגב, "היא שיש למצוא איזון מתאים בין הצורך של תושבים בחנויות נוחות זמינות העוסקות בעיקר במכירת מזון, לבין שמירת צביונה של השבת. איזון זה לא היה בהחלטתו הקודמת של השר, וחוק העזר במתכונתו הנוכחית הוא צעד חשוב בכיוון הנכון".

בתל אביב, כמו בערים רבות אחרות, יש חוק עזר האוסרים על פתיחת חנויות בשבת. למרות זאת, כ-300 מרכולים בתל אביב פועלים בשבת. הסוגיה עלתה לדיון בבג"ץ בשנה שעברה, בעקבות עתירה של בעלי חנויות מכולת שדרשו כי העירייה תאכוף את חוקיה שלה. עם זאת, העותרים גם הציעו שהעירייה תשנה את הוראות החוק.

מועצת העירייה תיקנה את חוק העזר העירוני ברוח זאת, אולם סער סירב לאשר את התיקון. תומכי חוק העזר החדש מסבירים כי הוא נוסח באופן שעונה לשאלות המהותיות של סער בנוגע לסוג החנויות שאפשר לפתוח בשבת.

לפי חוק העזר החדש, 165 חנויות מכולת ומרכולים יוכלו לקבל היתר לפעול בימי שבת. ההיתרים יינתנו בתשע מהשכונות בתל אביב, בהתאם לאופיין. באזורים שבהם גרים יותר תושבים דתיים או שומרי מסורת יינתנו פחות היתרים לפתיחת חנויות בשבת. נותרו 60 ימים עד שסער יחליט אם לאשר את חוק העזר החדש או לבטלו.

לידיעה ב"ג'רוזלם פוסט"איך תוכל לפעול?