לוחמי תל אביב

שטרן חוזר בו מהטענה שהנוער התל אביבי משתמט

במלחמת לבנון השנייה אמר שטרן כי הצעירים התל אביבים אינם מתגייסים לשירות קרבי. במבצע "צוק איתן" הוא מודה שהסולידריות התחזקה

05/08/2014 13:58

תגיות: אלעזר שטרן ·  השתמטות ·  הנוער התל אביבי ·  "צוק איתן" ·  עוזי לנדאו ·  אלי ישי

ח''כ אלעזר שטרן מסיעת התנועה 06.11.2013. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90ח''כ אלעזר שטרן מסיעת התנועה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לפני שמונה שנים, בשיאה של מלחמת לבנון השנייה, אמר ראש אגף כוח אדם בצה"ל אז, האלוף אלעזר שטרן, כי הצעירים התל אביבים אינם מתגייסים לשירות קרבי. שטרן, כיום חבר כנסת ממפלגת התנועה, לא היה היחיד. השר עוזי לנדאו כינה את הנוער התל אביבי "אנשי היין והגבינות", וח"כ אלי ישי הציע לשלוח את המשטרה הצבאית לחפש את המשתמטים של תל אביב.

שטרן שינה מאז את עמדתו. "אין לי ספק כי בשמונה השנים שחלפו מאז, החברה הישראלית התעשתה בהיבטים החברתיים והשיתופיים והסולידריות שאנחנו רואים היום היא מרשימה וחשובה מאוד", אמר שטרן לחדשות 2.

את האמירה הזאת מחזקים חניכי עמותת "אחרי", שמתאמנים מדי סוף שבוע בחוף הים בתל אביב. חניכי העמותה, בני 16 ו-17, מתכוננים לשירות ביחידות קרביות בצה"ל.

על פי נתוני הצבא, שמשווים את נתוני הגיוס ביישובים שונים בארץ, תל אביב מתמקמת בחצי התחתון של הרשימה עם כ-75%

בקרב בוגרי תיכונים, ממוצע הגיוס של בנים מתל אביב עולה על 90%. מתוכם, כמעט 40% מתגייסים ליחידות קרביות

גיוס. מודיעין, ראש העין ויהוד, שמובילות את הרשימה עם כ-90% גיוס, הן ערים הומוגניות, חזקות ובעלות רוב יהודי מוחלט. בתל אביב יש אחוזים גדולים יותר של תושבים ערבים וחרדים, שאינם מתגייסים לצה"ל. אבל מבדיקה של אחוזי הגיוס בקרב בוגרי התיכונים בלבד, מתברר שממוצע הגיוס בקרב הבנים מתל אביב עולה על 90%. מתוכם, כמעט 40% מתגייסים ליחידות קרביות.

למרות הדעות הקדומות, במבצע "צוק איתן" נהרגו שלושה לוחמים מתל אביב.

לידיעה בחדשות 2איך תוכל לפעול?