עת צרה ליעקב

החסידים ביטלו את החופשה, הספרדים והליטאים יקצרו אותה

בגלל בלחימה בעזה החליטו ראשי הישיבות כי אין מקום לחופשה מלימודים כעת

01/08/2014 18:27

תגיות: בין הזמנים ·  ביטול חופשה ·  עזה ·  חסידים ·  הרב אהרון לייב שטיינמן ·  הרב מאיר צבי ברגמן ·  ש"ס

חייל מניח תפילין עם איש חב''ד, במבצע ''עופרת יצוקה'' ברצועת עזה. צילום'' מ. אלפסי, ויקיפדיהחייל מניח תפילין עם איש חב''ד, במבצע ''עופרת יצוקה'' ברצועת עזה (צילום אילוסטרציה). צילום: מ. אלפסי, ויקיפדיה

מועצת גדולי התורה, ההנהגה החרדית החסידית, קוראת לתלמידי הישיבות להמשיך את לימודיהם גם בחופשת הקיץ, לנוכח הלחימה ברצועת עזה וירי הרקטות לישראל. חופשת הקיץ מתחילה מדי שנה בז' באב (יום ראשון הקרוב).

במכתב שפרסמו בעיתונים החרדיים "המודיע" ו"המבשר" כותבים הרבנים: "זמנים קשים פוקדים את בית ישראל בארץ ישראל, בכל מקומות מושבותיהם. עת צרה היא ליעקב, דם ישראל נשפך, ואיומים וסכנות מנסרים בחלל האוויר ומתחת לפני הקרקע, ולעת אשר כזו אין לנו שיור – רק התורה הזאת".

ב-ynet מדווחים כי עוד טרם פרסומו של המכתב הכריזו האדמו"ר מגור והאדמו"ר מבעלז – שתי חסידויות גדולות, על ביטול חופשת בין הזמנים. בוואלה מציינים כי כמה ראשי ישיבות בציבור הליטאי החליטו לקצר את החופשה.

הרב אהרון לייב שטיינמן, מנהיג רוב הציבור החרדי-ליטאי, קבע כי יש לדחות את תחילת החופשה עד לשבת הבאה

מכתב הרבנים: דם ישראל נשפך, ואיומים וסכנות מנסרים בחלל האוויר ומתחת לפני הקרקע, ולעת אשר כזו אין לנו שיור – רק התורה הזאת

ובכך להאריך את הלימודים בכמה ימים. הרב אסר על תלמידיו לצאת לטיולים, מאחר ש"אם בחורי ישיבות ייצאו לטייל יהיה זה חילול השם". הרב שמואל אוירבך, מנהיג הפלג הירושלמי הליטאי קיבל החלטה דומה.

הרב מאיר צבי ברגמן, חבר מועצת גדולי התורה של דגל התורה, אמר לתלמידיו להישאר בישיבה. "אם בני הישיבות יקיימו את בין הזמנים – הרי שהדבר יעשה חילול השם גדול, כשאותם מסיתים ומדיחים, שמחכים לכל הזדמנות, יפתחו פה לדבר סרה בעולם התורה". כלומר, הרב ברגמן חושש כי תמונות של תלמידי ישיבה המטיילים בשעת מלחמה יעוררו התמרמרות.

מועצת חכמי התורה של ש"ס, בראשות הרב שלום כהן, החליטה כי בני הישיבות הספרדיות ימשיכו בלימודם ולא יצאו לחופשת "בין הזמנים" לפחות עד ט"ו באב – לפיכך החופשה תידחה לפחות בשבוע.

לידיעה ב-ynet

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?