אלוהים מגויס

הרב רגב: דברי מפקד גבעתי, עירוב פסול של דת וצבא

בדף שהפיץ מח"ט גבעתי בקרב מפקדי החטיבה נכתב כי מבצע "צוק איתן" הוא נגד "האויב הטרוריסטי העזתי, אשר מחרף מנאץ ומגדף אלוקי מערכות ישראל"

מערכת כיפת ברזל מיירטת רקטה שנורתה מעזה. צילום: Flickr - Israel Defense Forcesמערכת כיפת ברזל מיירטת רקטה שנורתה מעזה. צילום: Flickr - Israel Defense Forces

מפקד חטיבת גבעתי, אל"מ עופר וינטר, כתב בדף קרבי שהופץ בין מפקדי החטיבה: "ההיסטוריה בחרה בנו להיות בחוד החנית של הלחימה באויב הטרוריסטי העזתי, אשר מחרף מנאץ ומגדף אלוקי מערכות ישראל".

הדף פורסם ביום רביעי האחרון, כחלק מפעילות גבעתי במבצע "צוק איתן". ב"הארץ" נכתב כי בהמשך הוא הופץ ברשתות החברתיות. המח"ט כתב למפקדים כי הוא "נושא עיני לשמים וקורא עמכם 'שמע ישראל, ה' אלוקינו, ה' אחד'. ה' אלוקי ישראל היה נא מצליח דרכינו, אשר אנו הולכים ועומדים להילחם למען עמך ישראל כנגד אויב המנאץ שמך".

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה לפרסום: "הדף הקרבי של מפקד חטיבת גבעתי מטריד ביותר, ולאחר שוך הקרב ראוי כי רשויות הצבא ייתנו דעתן לעירוב הפסול והבעייתי ביותר של דת וצבא. חמורה מכל היא הטפתו לקציניו כי מדובר במלחמת דת באויב אשר 'מחרף מנאץ ומגדף את אלוקי מערכות ישראל', ואחד כזה 'המנאץ שמך'. ספק גם אם ראוי שמפקד בצבא יודיע לחייליו שהוא מתפלל בשמם.

"יש חשיבות יתרה כי מפקדיו של אל"מ וינטר יעמידו אותו על ההפרדה הדרושה בין אמונתו הדתית לבין מילוי תפקידו הצבאי, ובין הוראות הקרב וחיזוק רוחם של החיילים לבין הטפה דתית והפיכת העימות עם הטרור למלחמת דת להגנה על כבוד שמו של

שחר אילן: חיילי צה"ל מקבלים פקודות מממשלת ישראל, מראש הממשלה ומשר הביטחון, ולא מסמכות אלוהית עליונה

אלוהי ישראל", אמר רגב.

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, הגיב על דבריו של וינטר: "מפקד גבעתי משתמש בניסוחים שהם חלק מעולם המושגים היהודי המסורתי, ולכאורה אין באף אחד מהם פגם כשלעצמו. עם זאת, ביחד הם יוצרים מסמך דתי אמוני שאינו תואם את האופי החילוני שצריך להיות לצבא ממלכתי. חייבים לזכור שחיילי צבא הגנה לישראל מקבלים פקודות מממשלת ישראל, מראש הממשלה ומשר הביטחון, ולא מסמכות אלוהית עליונה, גם אם חלקם מאמינים בה".

לפי ואלה, אילן אמר כי דומה שמפקד החטיבה שכח שרבים מחייליו הם חילונים בעלי עולם ערכים הומניסטי. "חלק גדול מהחיילים מאמינים שהם יוצאים להגן על משפחותיהם ועל מולדתם ואינם במשימה אלוהית קדושה. טוב היה אם היה כותב דף קרבי שמדבר לכל חייליו ואינו גורם אי-נוחות גדולה לחלק מהם".

מנכ"ל תנועת ישראל חופשית, מיקי גיצין, אמר כי מדובר במכתב מקומם. "הוא הופך את המאבק הזה ממאבק בטרור למאבק דתי נגד כל בן אדם שהוא תושב עזה. מעבר לכך, הייתי מצפה ממפקדי צה"ל לזכור שצה"ל הוא צבא העם ולא מיליציה דתית, לכן הוא צריך להכיל את כל מי שמשרת בצה"ל – חרדים, דתיים, חילוניים, יהודים ושאינם יהודים, ולהימנע מטרמינולוגיה כפי שהשתמש בה מח"ט גבעתי".

לידיעה ב"הארץ"

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?