אחדות בגישושים

לפיד: חרדים בממשלה? לא יקרה

שר האוצר דוחה את האפשרות להקמת ממשלת חירום, בהשתתפות המפלגות החרדיות, על רקע מבצע "צוק איתן"

שר האוצר יאיר לפיד וחברי סיעתו בישיבת הכנסת בה אושר תקציב המדינה לשנים 2013 - 2014 בקריאה שניה ושלישית (ב). 29-07-2013 צילום: פלאש 90שר האוצר, יאיר לפיד, עם חברי סיעת יש עתיד במליאת הכנסת. צילום: פלאש 90

שר האוצר, יאיר לפיד, הגיב שלשום על השמועות כאילו מפלגות חרדיות יצטרפו לממשלה בשל מבצע "צוק איתן". לפיד אמר באופן חד-משמעי: "לא יקרה".

לפיד אמר את הדברים בעקבות יוזמה שמאחוריה עומדים בכירים בש"ס, המנסים לקדם הקמת ממשלת חירום לאומית באמצעות צירוף זמני של המפלגות החרדיות ומפלגות נוספות לממשלה. לפי יוזמה זו, לאחר סיום המבצע יוחלט אם להמשיך בשיתוף פעולה או להחזיר את הממשלה למתכונתה הנוכחית.

בכירים במפלגות החרדיות אמרו לוואלה, כי לא מדובר במגעים של ממש. הם ציינו כי השאלה נדונה בימים האחרונים בשיחות בין ראשי המפלגות החרדיות לבכירים בקואליציה. יו"ר ש"ס, אריה דרעי, אמר כי אסור לשכוח את גזירות הממשלה ואת רדיפת עולם התורה. לדבריו, רק אם ייפתחו מחדש קווי היסוד "יהיה על מה לדבר".

יו"ר ש"ס לשעבר, ח"כ אלי ישי, הבהיר כי חברי הכנסת החרדים מעניקים לממשלה רשת ביטחון בנוגע לכל המהלכים הנוגעים

יו"ר ש"ס, אריה דרעי, אמר כי אסור לשכוח את גזירות הממשלה ואת רדיפת עולם התורה

לצורכי המבצע בעזה. עם זאת, הוא הדגיש כי אין בכוונתם "לחתום על הסכם עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו".

הקמת ממשלת אחדות תתאפשר, כך נראה, רק אם מפלגות נוספות באופוזיציה, כמו העבודה או יהדות התורה, יצטרפו למהלך. ביהדות התורה יש התנגדות למהלך. אנשי המפלגה אומרים כי בשלב זה הניסיון להוציא אותו אל הפועל הוא בגדר "גישושים" בלבד.

מהפורום לשוויון בנטל נמסר: "סבב הלחימה הנוסף שוב מדגיש בצורה חדה את הפער הבלתי נתפס שיש בין האוכלוסייה המשרתת, לבין ציבור כה גדול שלא תורם דבר, ופלגים קיצוניים שלו מסיתים ללא הרף למיליטריזם למרות שהם לא נוטלים חלק בהקרבה. אנחנו מברכים את לפיד על כך שלא תהיה כניעה מהירה 'בשם האחדות' לעוד הטבות והקלות לציבור החרדי".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?