האיסור מתרחב

אוירבך: לא להתייצב בלשכת גיוס אפילו כדי לקבל פטור

במפגש עם תלמידי ישיבות אמר הרב, כי כל קשר עם הצבא עשוי להביא לכך שיום אחד יחליטו ראשי צה"ל כן לגייס אותם

בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים 14.07.04. צילום פלאש  90בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום:  פלאש 90

הרב שמואל אוירבך, מבכירי הרבנים הליטאים, מרחיב את האיסור על מגע בין תלמידי ישיבות לצה"ל. הרב אוסר על תלמידיו להגיע ללשכות הגיוס, אפילו אם הביקור נועד רק לקבלת פטור משירות. הרב אוירבך קרא לתלמידי הישיבות להתעלם מהצווים הנשלחים אליהם על ידי צה"ל.

במפגש של אוירבך עם תלמידי ישיבות שאל אחד מהם: "יש כאן בחורים שהם מעל גיל 22, והם נקראים להתייצב כדי לקבל פטור מהצבא, ולא דיחוי. האם להם מותר להתייצב?" הרב השיב: "זה גם כן אסור, והכל מערכה אחת. המטרה של הצבא שהכל יהיה רשמי תחתיהם... (ואז) יום אחד הם יחליטו שבגלל מצב חירום או סיבה אחרת, משתנים דברים".

הצעירים ששוחחו עם הרב הם תלמידי ישיבות ליטאיות יוקרתיות. הרב אוירבך עודד אותם להיות "עבדי ה׳ ולא עבדי

הרב אוירבך עודד את התלמידים להיות 'עבדי ה׳ ולא עבדי אחשוורוש ועבדי פרעה'

אחשוורוש ועבדי פרעה". בנוגע לשאלה איך יקבלו התלמידים את הפטור שיאפשר להם להמשיך ללמוד בישיבה אמר: "הקדוש ברוך הוא יעזור לכם".

הרב אוירבך הוא ראש הפלג ירושלמי הליטאי, הנוקט קו קנאי בסוגיות רבות ביחסי דת ומדינה, ובכלל זה בנוגע לחוק הגיוס. ב-ynet מציינים כי הוא מתנגד למנהיג הליטאי הבכיר הרב אהרון לייב שטיינמן. עד עתה הורה אוירבך למאמיניו שלא להתייצב לצו ראשון, אף על פי שתכלית ההתייצבות לצו ראשון היא דחיית שירות. חלק מתלמידיו נענו להוראה ונעצרו.

בשבוע שעבר דיווח צה"ל כי בתוך פחות משנה צנח מספר החרדים שהתגייסו לצבא ב-51%. הנתונים הוצגו לפני ועדת שקד, העוקבת אחר יישום החוק לגיוס תלמידי ישיבות.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?