היאחזות נוצרית

משרד החוץ מאשר: מו"מ על קיום מיסות בקבר דוד

בדיון בוועדת הפנים של הכנסת אמר נציג משרד החוץ כי מתקיים משא ומתן על הסדרת התפילה במתחם

09/07/2014 17:23

תגיות: קבר דוד ·  מיסות ·  משרד החוץ ·  הוותיקן ·  ועדת הפנים ·  ח"כ מירי רגב ·  ח"כ משה פייגלין

חדר הסעודה האחרונה במבנה קבר דוד. צילום: Assaf Yekuel, wikipediaחדר הסעודה האחרונה במבנה קבר דוד. צילום: Assaf Yekuel, wikipedia

למרות הכחשות הממשלה, משרד החוץ מנהל משא ומתן עם הוותיקן על קיום מיסות בחדר הסעודה האחרונה במתחם קבר דוד בירושלים. בדיון בוועדת הפנים של הכנסת, שהתקיים שלשום, הודה עורך הדין גלעד קורינאלדי כי מתקיים משא ומתן כזה.

יושבת ראש ועדת הפנים, ח"כ מירי רגב מהליכוד, קראה למשרד החוץ לחשוף את המו"מ הסודי עם הוותיקן. "מדינת ישראל צריכה לשמור על המקומות הקדושים שלה. משרד הפנים חייב להחזיר את הסטטוס קוו למקומו", אמרה רגב.

קורינאלדי אמר שרב הכותל והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ', ציין במכתב שהפנה אל שר החוץ כי נפגש עם נציגי המנזר הקתולי בהר ציון, שם ממוקם קבר דוד. הוא כתב כי לדבריהם, הולך ומתגבש הסכם שלפיו "יתאפשר לכנסייה לקיים במקום גם מיסות הכוללות פולחן של אמירת תפילות וברכות על לחם ויין, ללא הגבלה".

רב הכותל כתב כי מתגבש הסכם שלפיו יתאפשר לכנסייה לקיים בקבר דוד מיסות, הכוללות פולחן של אמירת תפילות וברכות על לחם ויין

נציג משרד החוץ הודה כי מתקיים מו"מ ל"הסדרת התפילה", אבל נמנע מלפרט את תכניו. נכתב כי על-פי הסטטוס-קוו כיום, אין לקיים במקום מיסות. הסטטוס-קוו מאפשר לקיים חמש תפילות בשנה בחדר הסעודה האחרונה. עם זאת, תפילות אלה אינן מיסות ואין בהן שימוש בסממנים דתיים.

לעדות הנוצריות מותר להיכנס בחג השבועות הנוצרי לחדר קבר דוד עצמו, למשך כשלוש דקות. בדקות אלו המשטרה מפנה את המתפללים היהודים מהחדר. לפי המסורת היהודית, דוד מת בחג השבועות.

משרד הפנים, משרד החוץ והמשטרה טוענים שאין שינוי בסטטוס-קוו, אבל לפי News1, בחודשים האחרונים היו אירועים שבהם נעשה שימוש בקטורת או שהיתה שירה דתית של תיירים נוצרים בחדר הסעודה האחרונה. ח"כ משה פייגלין מהליכוד אמר: "יש ניסיון של היאחזות נוצרית בקבר דוד. זה עלול להיגמר בכך שקבר דוד יישמט מידיו של עם ישראל".

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?