בוחרים בשירות

חדו"ש: העדפת המשרתים חוקתית ומוצדקת

הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את חוק "מע"מ אפס" לרוכשי דירה ראשונה. היועץ המשפטי לכנסת טוען כי הצעת החוק סובלת מפגמים חוקתיים

מגיש הטלוויזיה יאיר לפיד. 22.12.10 צילום: מרים אלסטר, פלאש 90שר האוצר, יאיר לפיד. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, קובע בחוות דעת שהפיץ כי הצעת חוק "מע"מ אפס" סובלת מקשיים חוקתיים. ינון ממליץ לוועדת הכספים לשנות את החוק, כך שיעמוד במבחן החוקתי.

חוק "מע"מ אפס", שיזם שר האוצר, יאיר לפיד, אושר אתמול במליאת הכנסת בקריאה ראשונה. על פי ההערכות, חברי ועדת הכספים יאמצו את הביקורת של ינון וכן ביקורת של גורמים מקצועיים אחרים והצעת החוק תעבור לא מעט שינויים.

הצעת החוק, כותב "גלובס", מבקשת להעניק פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה. על פי החוק, אחד התנאים לקבלת ההטבה הוא שירות צבאי או אזרחי. סעיף זה עורר התנגדות בקרב חברי כנסת מהמפלגות החרדיות והערביות.

בתגובה לחוות הדעת שלפיה חוק "מע"מ אפס" עלול להיתקל בקשיים חוקתיים אמר מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב: "הטענה שאי אפשר לתגמל את המשרתים והדבר מעורר קשיים חוקתיים בלתי סבירה. אלפי חרדים וערבים מבצעים היום מדי שנה שירות צבאי ואזרחי. ממילא לא מדובר באפליה לטובה של מגזר אחד על פני מגזר שני, אלא בהעדפה מוצדקת על פי כל קנה מידה חוקתי של מי שבחרו לשרת בכל מגזר ומגזר, על פני מי שבחרו להשתמט משירות".

על פי ההערכות, הצעת החוק תעבור שינויים בוועדת הכספים

רגב הוסיף: "הממשלה הזו התחילה להעדיף את המשרתים, אבל אינה עושה זאת די. ראוי היה שהרבה יותר הטבות יינתנו למשרתים בשירות צבאי, לאומי או אזרחי".

עקב האפשרות שבוועדת הכספים ייעשו ניסיונות לסרס את החוק קרא רגב לאוצר, "לשלב בו גם קריטריון של מיצוי כושר ההשתכרות. כך לפחות לא נסבסד את מי שמשתמט גם מצבא וגם מעבודה". ינון פרסם את חוות הדעת בעקבות פנייה של חברי הכנסת משה גפני וסתיו שפיר.

ינון סבור שמטרות החוק – הורדת מחירים לרוכשי דירה ראשונה והענקת ביטוי להכרת התודה של המדינה למשרתים – ראויות. עם זאת, לדעתו יש התנגשות בינן לבין הזכות לשוויון.

שר האוצר, יאיר לפיד, אמר בהצגת החוק בכנסת: "חוק מע"מ אפס לא עומד לבד. הוא חלק מתוך תוכנית כוללת של קבינט הדיור, שמטרתה לעלות את היצע הדירות, להקל על השוכרים ולהוריד את המחירים".

חבר הכנסת דב חנין מחד"ש אמר כי החוק לא ייתן מענה למצוקת הדיור. "החוק הזה יפגע בפריפריה, כי למה שמישהו יקנה דירה זולה בפריפריה אם יוכל לקבל הטבה גדולה במרכז?" טען חנין. "זה כמובן חוק מפלה, המהווה פגיעה בחרדים ובערבים".

לידיעה ב"גלובס"איך תוכל לפעול?