המכולות לא לבד

בעלי הון דתיים מימנו המאבק לסגירת חנויות בשבת בת"א

קבוצה של אנשי עסקים ועורכי דין דתיים, בהם אבי כץ, בעלי קופיקס, ואברהם פוקס, מבעלי רשת האופנה פוקס, סייעו למאבק של בעלי מכולות בתל אביב נגד חוק העזר המאפשר פתיחת מרכולים בשבת

סניף AM:PM ביפו. צילום: Urban_Hipster, flickrסניף AM:PM ביפו (צילום אילוסטרציה). צילום: Urban_Hipster, flickr

שר הפנים, גדעון סער, פסל בשבוע שעבר תיקון לחוק עזר עירוני שקיבלה עיריית תל אביב, המאפשר פתיחת מרכולים בשבת. נגד התיקון לחוק העזר נאבקו לא רק אנשי דת, אלא גם בעלי חנויות מכולת, שטענו כי ביטול חוק העזר העירוני יאפשר להם תחרות שוויונית נגד התאגידים הגדולים.

בעלי מכולות בתל אביב אכן הגיבו בסיפוק על החלטתו של סער. אבל לפי כתבה נרחבת ב"TheMarker", בעלי העסקים הקטנים לא נאבקו לבדם נגד החוק. אנשי עסקים דתיים הצטרפו למאבק והעניקו לו מימון וכן תמיכה אסטרטגית. אנשי העסקים הדתיים רצו להביא לסגירת עסקים בשבת הן מטעמים דתיים והן כדי למנוע ממתחריהם להגדיל את מכירותיהם.

גם במגזר החרדי מתעקשים כי היתה להם יד ורגל במאבק. "כדי שקמפיין כזה יצליח אי־אפשר להסתפק במה שקורה בבית המשפט. יש ייעוץ, חוות דעת וסקרים. כל אלה עלו לנו משהו בסביבות 200 אלף שקל. עוד 400 אלף שקל לפחות זה לניהול המשפט. היתה לנו קופה שהכנסנו אליה כסף, כמה אנשי עסקים ועורכי דין דתיים, שחשוב להם שייסגרו עסקים בשבת", אמר אחד התורמים הסודיים לקמפיין.

אחד התורמים: המכולות נכנסו לחובות ולא יכלו להמשיך במאבק לבד, אז נתנו להן כתף כדי שיצליחו

אחד התורמים הגדולים לקמפיין, שמכונה "מאבק המכולות", היה איש העסקים הדתי אבי כץ, בעלי רשת בתי הקפה קופיקס. כץ, שהעסקים שהוא מחזיק בהם אינם פועלים בשבת, הוא גם המייסד והמממן של חברת שבת מנוחה. גם שמו של איש העסקים הדתי אברהם פוקס, מבעלי קבוצת האופנה פוקס, הוזכר בהקשר של הקמפיין נגד פתיחת רשתות מזון בשבתות בתל אביב.

תורם למאבק, שביקש להישאר בעילום שם, אמר: "המכולות התחילו במאבק שלהן מהסיבות שלהן וכמה אנשים טובים עזרו להן בדרך. הרי כמה מכולות לא יכלו לבדן לנצח את עיריית תל אביב ולהחזיק מעמד במאבק שנמשך כמה שנים בכמה ערכאות משפטיות שונות. המכולות נכנסו לחובות ולא יכלו להמשיך במאבק לבד, אז נתנו להן כתף כדי שיצליחו".

יוזם המאבק, בעלי המכולת קובי ברמר, אמר כי לא התחיל את המאבק בגלל רשת AM:PM שבבעלותו של דודי ויסמן, הפועלת בשבת, אלא בגלל הקנסות של עיריית תל אביב. לדבריו, העירייה הרגיזה אותו. "תבענו את העירייה ואת המדינה, והמדינה והעירייה עירבו את AM:PM וטיב טעם. המכולות ורשתות שפתוחות בשבת מודות לי ואפילו שלחו לי מכתבי תודה", אמר ברמר.

לכתבה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?