האח הגדול בבית שמש

סמארטפון לא מאושר? ישללו ממך את תעודת החרד

בבית שמש יונפק מעין כרטיס חבר לחרדים שאינם משתמשים באינטרנט ובסמארטפון. חוקרים פרטיים יבדקו מי עומד בקריטריונים לחברות בקהילה החרדית

שלט בבית שמש, הדורש מנשים לא ללכת ליד בית כנסת. צילום: קובי גדעון, פלאש 90רחוב בבית שמש (צילום אילוסטרציה). צילום: קובי גדעון, פלאש 90

קמפיין חדש שמתנהל בבית שמש מופנה נגד "פגעי הטכנולוגיה", בניסיון להפריד בין חרדים שמשתמשים באינטרנט ובסמארטפונים לשאר החרדים בעיר. לחרדים שיעמדו בקריטריונים מחמירים יונפק מעין כרטיס חבר. חרדים אלה ייכללו ברשימת "החרדים" שתפורסם במקומות ציבוריים, בהם בתי כנסת ומוסדות חינוך.

העסקנים שיזמו את הקמפיין מתכוונים להקים חברה, שחבריה אינם משתמשים באינטרנט, במכשירים חכמים או בכל טכנולוגיה דומה. "מי שאין לו מחשב בכלל או מי שזקוק למחשב לצורכי פרנסתו יוגדר 'חבר' לכל דבר ועניין. רשימת החברים תפורסם בכל המקומות הציבוריים בעיר במטרה לגרום לחץ חברתי ומבוכה לחרדים שאינם מופיעים בה", הסבירו העסקנים לוואלה.

לפי האתר חרדים10, לחרדים שייכללו ברשימה תונפק מעין תעודת זהות. חברה המפעילה חוקרים פרטיים תקבל מכל תושב חרדי בבית שמש תשובות על שאלון, שבו יידרש להוכיח את חרדיותו. התעודה תונפק רק למי שיימצא זכאי לכך לפי השאלון. החוקרים גם יעקבו אחרי החרדים בעיר, כדי לוודא שאינם משתמשים באינטרנט.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, קרא לשר החינוך, שי פירון, להודיע ש"מנהל בית ספר שיתנה קבלה למוסד חינוך

מנכ"ל חדו"ש: חברה שנזקקת לחוקרים פרטיים כדי לפקח על אנשיה היא חברה אומללה

בכרטיס 'חבר' יעבור על החוק, יועמד לדין ובית הספר יפסיק לקבל כל תקציב של המדינה". לדברי רגב, "האמצעים הנלעגים שמפעילים רבני בית שמש רק מוכיחים כמה חסרי סיכוי הניסיונות של רבני בית שמש לסגור את השערים לעולם שפותח האינטרנט בפני הציבור החרדי. הציבור החרדי הרחב אמנם לא מעז עדיין לצאת בגלוי נגד הרודנות והאלימות של הקיצוניים, אבל מצביע נגדם באמצעות המחשב והסמארטפון".

רגב הוסיף, "סביר שלא רבים מרבני בית שמש קראו את הספר '1984', אבל נראה שהם דווקא היו יכולים ללמד את 'האח הגדול' (זה מהספר של אורוול, לא מהטלוויזיה) כמה שיעורים בניסיונות לדכא את הציבור ולפקח עליו. חברה שנזקקת לחוקרים פרטיים כדי לפקח על אנשיה היא חברה אומללה. יש לקוות שדווקא כרטיס החבר ההזוי יזרז את הקמתן של קהילות חרדים חופשיות, שבהן שמירת המצוות תהיה עניין שבין אדם לבוראו ולא בין אדם לחוקר הפרטי ולרבנים רודנים".

לידיעה בוואלה

לידיעה בחרדים10איך תוכל לפעול?