זהות הציונות הדתית

מחקר: הציבור הדתי לאומי מביע אי אמון ברבנות ובשירותי הנישואין והגירושין

סקר שעליו השיבו למעלה מ-3,000 משתתפים ממגזרים שונים בציבור הדתי הלאומי בישראל – ההנהגה הרבנית אינה רלוונטית, היחס לנשים עגונות אינו הוגן, הטיפול בגירושין לא ראוי

הפגנה נגד בתי הדין הרבניים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90הפגנה נגד בתי הדין הרבניים (צילום אילוסטרציה). צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

רוב הציבור הדתי סבור שהרבנות הראשית אינה מייצגת את ערכיו ושיש לשפר את שירותי הדת בישראל. רק 6% מקרב המגזר הדתי-המודרני ו-20% מקרב המגזר הדתי חשים הזדהות עם הרבנות הראשית. במגזר החרדל"י, רק37% חשים הזדהות עם הממסד הרבני. כלומר, בכל פלגי הציבור הדתי הלאומי יש הסכמה שהרבנות הראשית אינה מייצגת את ערכיו.

לפי דיווח נרחב באתר "כיפה", רבים בציבור הדתי בישראל גם אינם מרגישים שהנהגה הרבנית רלוונטית לחייהם ולעולמם. רק 5% מהמגזר הדתי המודרני סבורים שהרבנים מבינים את עולמם. בקרב המגזר הדתי, רק 20% חושבים הרבנים מבינים את עולמם ורק 50% מהמגזר החרדל"י סבורים כך. תחושת חוסר הרלוונטיות של הרבנים גוברת בגיל מבוגר. כרבע מהצעירים בגיל 18 עד 25 סבורים שההנהגה הרבנית רלוונטית לצורכי הציבור, לעומת 15% בלבד מבני 56 ומעלה.

נתונים אלה ורבים אחרים עולים ממחקר שערכה החברה הבינלאומית Strativity Group, Inc מטעם ארגון הרבנים "בית הלל". הסקר, שעליו השיבו 3,416 מתושבי ישראל הדתיים, נועד לבחון את העמדות בציבור הדתי-הציוני ביחס לסוגיות שונות.

34.5% מהדתיים המודרניים סבורים כי הפרדת הדת מהמדינה תשפר את החיים בישראל, 42.6% ממגזר זה תומכים בנישואין אזרחיים

בכל הנוגע לאופיה של המדינה, רוב המשיבים מכל המגזרים סבורים שישראל יכולה להיות מדינה יהודית ודמוקרטית. במקרה של קונפליקט בין השניים סבור הרוב הגדול של המגזר החרד"לי שחוקי ההלכה גוברים על חוקי המדינה, ואילו הדתיים המודרניים מחזיקים בעמדה ההפוכה.

הרוב המוחלט בקרב המגזר החרד"לי מתנגד להפרדת דת ומדינה ולנישואין אזרחיים. 34.5% מהדתיים המודרניים סבורים כי הפרדת הדת מהמדינה תשפר את החיים בישראל, ו-42.6% מקרב המשיבים ממגזר זה תומכים במתן אפשרות לנישואין אזרחיים. רק 7% מהמגר החרד"לי וקרוב ל-19% מהדתיים-הלאומיים תומכים בנישואין אזרחיים.

רוב משתתפי הסקר סבורים כי תהליך הגירושין אינו מטופל כראוי על ידי הממסד. בעוד ש-41.4% מהמגזר החרד"לי תומכים בטענה שתהליך הגירושין מטופל היטב, רק כ-16% מהמגזר הדתי הלאומי ו-6.2% מהדתיים המודרניים מסכימים עמה.

אף על פי שכ-41% מהמשיבים במגזר החרד"לי סבורים שנשים עגונות מקבלות יחס הוגן מהממסד הדתי, בשני המגזרים הדתיים האחרים רוב מוחלט סבור כי ההפך הוא הנכון – 18.2% מהמגזר הדתי-הלאומי ו-7.4% מקבלים את הטענה שהיחס לעגונות הוגן.

לממצאי הסקר באתר "כיפה"איך תוכל לפעול?