מדד הניכור

יותר מחצי מהלא חרדים: חוששים מאלימות כשעוברים בשכונה חרדית

לפי סקר שערך מכון רפי סמית, 69% מהציבור החילוני והדתי הלאומי אינם מעוניינים להכיר טוב יותר את החברה החרדית

ההפגנה נגד חוק האברכים בכיכר  ציון 01.11.10. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90ההפגנה נגד חוק האברכים בכיכר ציון (צילום אילוסטרציה). צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

כמחצית מהציבור בישראל (חילונים ודתיים) טוענים כי אינם מכירים את אורח החיים של החברה החרדית. רק 34% מהציבור היהודי מכירים את אורח החיים של החברה הערבית. ל-38% מהציבור בישראל (חילונים ודתיים) יש חברים חרדים. ל-27% מהציבור היהודי בישראל יש חברים ערבים. לעומת זאת, ל-69% מהערבים יש חברים יהודים.

הנתונים עולים מסקר מקיף שערכה המכללה האקדמית אחוה, בשיתוף הקרן לידידות, באמצעות מכון הסקרים רפי סמית. ב-nrg נכתב כי הסקר משקף, לראשונה, את "מדד הניכור" בחברה הישראלית.

69% מהציבור טענו כי אינם מעוניינים להכיר טוב יותר את החברה החרדית. 70% מהחרדים ציינו כי אינם מעוניינים להכיר את החילונים טוב יותר. 52% מהציבור (חילונים ודתיים) חשים אי נוחות, פחד מאלימות מילולית או פיזית וזרות כאשר הם עוברים בשכונה חרדית. 26% מהיהודים הלא חרדים ציינו שהם חשים

16% מהחרדים משתתפים בחגיגות יום העצמאות, ורק 33% מהם מגדירים עצמם ציונים

רגועים או סקרנים כאשר הם עוברים בשכונה חרדית.

75% מהחרדים מאמינים כי החברה החילונית מנסה לכפות עליהם אורח חיים דומה למקובל בשכונות חילוניות. 61% מהחילונים והדתיים טוענים שהדבר כלל אינו נכון. 81% מהחרדים מסכימים שמשפחה חילונית תגור בסמוך להם. אבל 81% מהם היו מתנגדים אם אחד מילדיהם היה מתחתן עם חילוני.

90% מהחילונים והדתיים מאמינים כי ההמנון הלאומי מייצג אותם. רק 22% מהחרדים ו-24% מהערבים מסכימים בעניין. 16% מהחרדים משתתפים בחגיגות יום העצמאות, ורק 33% מהם מגדירים עצמם ציונים.

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?