אין רב בעירו

1 מכל 5 רבני יישוב לא גר ביישוב שבו הוא מכהן

52 מתוך 257 רבנים בהתיישבות מתגוררים הרחק מהקהילות שהם אמורים לשרת

הרב אלי בן דהן, הבית היהודי 06012013. צילום יונתן סינדל פלאש 90.jpgהרב אלי בן דהן, סגן שר הדתות. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

עשרות רבני יישובים אינם מתגוררים ביישוב שבו הם מכהנים. לפי בדיקה שערך "הארץ", 52 מבין 257 הרבנים המכהנים בהתיישבות מתגוררים הרחק מהקהילות שהם אמורים לשרת. כלומר, 20% מרבני היישובים פועלים בניגוד להוראות מנכ"ל המשרד לשירותי דת ולתנאי המכרז שבו נבחרו לתפקיד.

המשרד אמור להודיע בזמן הקרוב על מינוים של כ-60 רבני יישובים חדשים, אבל הרבנים שכבר משרתים בתפקיד טוענים להרעה בתנאי ההעסקה שלהם. ארגון רבני ההתיישבות מגייס את ההסתדרות למאבק נגד המשרד ועותר לבית הדין לעבודה.

 ב-2002 אישרה הכנסת חוק הקובע שמקום מגוריו הקבוע של רב יהיה במקום כהונתו. לחלופין קובע החוק שהמרחק בין מקום מגוריו של הרב למקום שבו הוא מכהן לא יעלה על שני קילומטרים. משרד הדתות ומשרד האוצר ניסו במשך השנים לגרום לרבני ההתיישבות לגור ביישובים שבהם הם פועלים, אבל נכשלו במקרים רבים.

בחודשים האחרונים מנסה המשרד לפעול בנחישות נגד התופעה. מנכ"ל המשרד לשירותי דת, אלחנן גלט, הפיץ לפני כמה חודשים חוזר הקובע כללים ברורים לבחירת רבני יישובים. בין השאר קבע החוזר כי עליהם להתגורר בקהילות שהם משרתים. גלט גם

הרב יצחק שלוש: רב יכול לעבוד ביישוב חמישה ימים בשבוע, לספק את כל צורכי הדת של הציבור ובשבת להיות בביתו

פרסם הוראה המחייבת את רבני ההתיישבות לדווח מדי חודש על פעילותם. רק כמה עשרות רבנים טרחו לדווח.

התנגדות נחרצת לכללים החדשים מגלה הרב יצחק יוסף שלוש, יו"ר ארגון רבני ישראל בהתיישבות. הרב שלוש מתגורר בפתח תקוה, אבל הוא אחד הרבנים האזוריים של דרום השרון. "המשרד לשירותי דת הוציא חוזר מנכ"ל בצורה חד-צדדית... והוא סותר הסכמים קיבוציים מפורשים", אמר שלוש. הוא הוסיף כי רב אינו חייב לגור במקום כדי למלא את תפקידו בצורה מצוינת. לדבריו, רב יכול לעבוד ביישוב חמישה ימים בשבוע, לספק את כל צורכי הדת של הציבור ובשבת להיות בביתו.

מלשכת סגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן, נמסר שהוא מתקן עוולות שנעשו לאורך שנים בנוגע למינוי רבנים בהתיישבות. לאחר 11 שנים שבהן לא מונו רבנים, החליט בן דהן למנות כ-60 רבנים חדשים. לדבריו, הם "יהיו מחויבים לדווח על נוכחותם ופעילותם וכן יהיו מחויבים לגור במקום שבו מונו לרבנות".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?