מחיר השבת

260 אלף שקל קנס לטיב טעם בשל העסקת עובדים בשבת

פקחי משרד הכלכלה מצאו שהרשת העסיקה עובדים בשבת בניגוד לחוק – בית הדין לעבודה אישר את הטלת הקנס

סניף טיב טעם ברחוב דיזנגוף בתל אביב. צילום: Yoav Lerman, flickrסניף טיב טעם ברחוב דיזנגוף בתל אביב. צילום: Yoav Lerman, flickr

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע הטיל על רשת טיב טעם קנס של 260 אלף שקל, בגלל העסקת עובדים בשבת. הקנס הוטל בעקבות בדיקה של פקחי משרד הכלכלה, שקבעו כי הרשת עברה על חוק שעות עבודה ומנוחה. לפי החוק, חל איסור על העסקת עובד ביום המנוחה השבועי שלו. הפקחים מצאו כי בסניף טיב טעם בבאר שבע הועסקו 12 עובדים ביום המנוחה השבועי שלהם ב-31 מועדים שונים.

בעקבות הדיווח הוגש כתב אישום נגד הרשת ונגד מנהלת משאבי האנוש שלה. הפרקליטות ורשת טיב טעם הגיעו להסדר טיעון, שבו נקבע כי הרשת תשלם קנס בגלל העבירה וכי האישום נגד מנהלת משאבי האנוש יימחק. בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע אישר את הסדר הטיעון. בית הדין קבע גם, כי על הרשת יוטל קנס של 300 אלף שקל נוספים, אם תעבור עבירה דומה בשלוש השנים הקרובות.

בית המשפט העליון קבע שעל עיריית תל אביב לפעול לסגירת חנויות המפרות את חוק העזר האוסר עבודה בשבת

בידיעה ב"כלכליסט" נכתב כי זו אינה הפעם הראשונה שהרשת מסתבכת בשל פתיחת עסקיה בשבת. בנוסף לאיסור על העסקת עובדים ביום המנוחה, חוקי עזר עירוניים מגבילים פתיחת עסקים בשבת. לפני כשנה פסק בית המשפט העליון כי על עיריית תל אביב לפעול באופן נחרץ לסגירת חנויות המפרות את חוק העזר, ולא להסתפק בקנסות בגלל עבודה בשבת.

פסק הדין ניתן בעקבות עתירה של בעלי מכולות נגד עיריית תל אביב, טיב טעם ורשת am:pm. בעלי המכולות טענו שהקנסות שעיריית ת"א מטילה על הרשתות הפתוחות בשבת אינם אפקטיביים, מכיוון שהרשתות גורפות רווחים גבוהים יותר בשבתות. הם טענו גם כי בעלי המכולות הקטנות מופלים לרעה.

רשת טיב טעם מודה כי חלק לא מבוטל מהכנסותיה מתקבל בשבתות ובחגים, וסגירת סניפיה בימים אלו עלולה לפגוע בה באופן מהותי. למרות פסיקת העליון, סניפי הרשתות עדיין פתוחים גם כיום.

מטיב טעם לא נמסרה תגובה.

לידיעה ב"כלכליסט"איך תוכל לפעול?