מסביב למתחם העירוב

מאבק בצפת על העסק האחרון שעדיין פתוח בשבת

החרדים בעיר דורשים לסגור את הקאנטרי קלאב בימי שבת, חילונים ותושבים מסורתיים מתנגדים

חרדים בצפת. צילום: couturiere7, flickrחרדים בצפת (צילום אילוסטרציה). צילום: couturiere7, flickr

בגבול תחום העירוב שסביב אזור התעשייה של צפת נאספו בערב שבת האחרון כ-80 גברים וילדים חרדים. מעברו השני של קו העירוב התקבצו כ-80 חילונים – נשים, גברים וילדים. החרדים שרו את הפיוט "לכה דודי" והחילונים הצטרפו אליהם.

האירוע היה שיאו של מאבק על המשך פעילותו בימי שבת של הקאנטרי קלאב בצפת. פשקווילים שנתלו בעיר קראו לציבור החרדי להגיע ל"מעמד קבלת שבת אדיר". בכרזות נכתב עוד: "השבת היא ציפור נפשנו. לא נסכים עוד לחילולה בריש גלי בעיר של האר"י והבית יוסף". בתגובה נפוצו ברשתות החברתיות קריאות של כמה תושבים חילונים להפגנת נגד. עימות דומה נערך גם בשבת הקודמת.

למאבקם של החילונים הצטרף מפעיל הקאנטרי, ציון הלל, הנחוש להילחם על המשך הפעלתו בשבת. הלל, שמגדיר את עצמו מסורתי, אמר ל"הארץ" שעד סוף החודש עליו להכריע בשאלה אם להמשיך ולהפעיל את הקאנטרי קלאב בצפת גם בשבת. "אם אחליט לסגור, המעוז האחרון שנשאר פעיל בסופי שבוע בעיר ייפול", אמר הלל.

הלל מפעיל את הקאנטרי קלאב של צפת, שהוקם לפני כ-30 שנה, בשמונה השנים האחרונות. לדבריו, עד לפני שנה וחצי כ-100 מהמנויים במקום היו חרדים ועוד כ-300 מנויים הם חילונים ומסורתיים. לפני שנה וחצי החלו רבים מהציבור החרדי לקרוא לסגירת המקום בשבתות. בעיר הופיעו פשקווילים ומשמרות צניעות עמדו סמוך לכניסה לקאנטרי. העימות שכך לאחר שהלל התחייב לפני

שלום אלבז: אם הקאנטרי ייסגר, אפשר לסגור בכלל את צפת

הציבור החרדי להיענות לדרישה. כך טענו נציגי הציבור החרדי. לדבריהם, המאבק התחדש לאחר שראו שההבטחה הופרה.

לפני כחודש עלתה מחדש קריאה של הציבור החרדי להחרים את הקאנטרי קלאב. לדברי הלל, כיום יש בקאנטרי רק חמישה מנויים חרדים. לחרם הצטרפו גם בני ישיבות ממרכז הארץ, שנהגו לנפוש בבריכה. "פעילות הקאנטרי היא פגיעה בסטטוס־קוו בעיר, כיוון שהוא העסק היחיד שפתוח בשבת. אנחנו לא מסכימים שהוא ימשיך לפעול. גם לחילונים בצפת חשוב שהשבת בעיר תישמר", אמר פעיל חרדי.

מנגד, שלום אלבז, תושב העיר שהוא "שומר מצוות שדוגל בתפישת עולם של 'חיה ותן לחיות'", אמר: "אם הקאנטרי ייסגר, אפשר לסגור בכלל את צפת". לדבריו, "אם נוותר כאן נהפוך לבני ברק. אין כבר בשבתות חיי תרבות או מקומות בילוי, זה לא יכול להישאר כך. אני מצפה מהציבור בעיר לצאת מהאדישות שלו".

מעיריית צפת, בעלת הקאנטרי קלאב, נמסר: "סוגיית הקאנטרי יצאה מהפרופורציות. הקאנטרי בצפת פתוח בשבת מיום היווסדו כבר 30 שנה. הקאנטרי ימשיך לפעול כסדרו, תוך כבוד, הבנה והתאמה לכלל הציבור כפי שפעל בשנים האחרונות. שמירת הסטטוס־קוו בעיר היא עמדתם האחידה של כל מנהיגי העיר מכל הזרמים, וצר לנו שלאחרונה קיצונים מחוץ לצפת מנסים לערער את היחסים בין המגזר החילוני־מסורתי לחרדי".

לכתבה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?