גלות חינוכית

משבר בין הממשלה בבריטניה ובבלגיה למוסדות חרדיים בנושא הליבה

הרשויות בשתי המדינות שוללות מימון מבתי ספר חרדיים, המסרבים ללמד תחומים כמו אבולוציה וחינוך מיני

חסידי סאטמר בברוקלין מלווים את ילדיהם לבית הספר. צילום: diluvi.com Anna i Adria, wikipediaחסידי סאטמר בברוקלין מלווים את ילדיהם לבית הספר (צילום אילוסטרציה). צילום: diluvi.com Anna i Adria, wikipedia

הקהילות החרדיות והדתיות בבלגיה ובאנגליה מסרבות לכלול בתוכנית הלימודים בבתי הספר שלהן תחומים כמו אבולוציה וחינוך מיני. בגלל סירובן, הרשויות בשתי המדינות נוקטות סנקציות כלכליות ופליליות נגד הקהילות.

העיתון הבריטי "טלגרף" דיווח לאחרונה כי בתי ספר יהודיים דתיים "ערכו מחדש" חלקים מהמבחנים הארציים – בניגוד לחוק. בבתי הספר מחקו מהמבחנים שאלות שעסקו באבולוציה ובחינוך מיני-מגדרי. בעקבות המעשה נפסלו מבחניהם של 52 תלמידים מבית הספר "יסודי התורה" בלונדון והוכרז כי על בתי הספר שערכו את המבחנים יוטלו סנקציות.

בידיעה בבי-בי-סי נמסר כי המשרד הבריטי להכשרה ורגולציה של הבחינות במוסדות החינוך במדינה שלח הודעה לכל ועדות הבחינה ברחבי הממלכה. "מחיקת שאלות במבחנים ארציים היא פשע, ויש לאסור זאת", נכתב בהודעה. נציג מטעם איגוד בתי הספר האורתודוקסיים אמר שהם מנסים לפתור את "הבעיה המטרידה מאוד" הזאת.

בכתבה שפורסמה במגזין "יומן" מבית "מקור ראשון" וב-nrg נכתב כי בבלגיה יש חוק חינוך חובה, המאפשר לימודים חינם לכל תלמיד. כדי לקבל את המימון הממשלתי, נדרשים כל התלמידים ללמוד כמה מקצועות ליבה וביניהם אבולוציה וחינוך מיני.

איש החינוך היהודי הבלגי אהרון מלינסקי אומר כי עד כה נחשבו בתי ספר חרדיים רבים לחינוך ביתי. כלומר, בתי ספר

המשרד הבריטי להכשרה ורגולציה של בחינות כתב לכל ועדות הבחינה בממלכה: 'מחיקת שאלות במבחנים ארציים היא פשע'

שבהם ההורים הם המחנכים. הגדרה זו פטרה את התלמידים מלימודים כלליים. אבל לאחרונה החלו הרשויות להפעיל סנקציות נגד בתי הספר החרדיים. "חסידי סאטמר ניסו לפנות לבית משפט אירופי כדי לקבל אישור משפטי ללמד את הילדים בבית או שה'חיידר' ייחשב להם כלימודים בבית", אומר מלינסקי. אבל בשבועות האחרונים, בעקבות מחאה של ארגוני שמאל, הרשויות דורשות שכל

בית ספר יעמוד בקריטריונים, אחרת ינותק המימון הממשלתי. בתי ספר שיסרבו לעמוד בקריטריונים יאבדו אלפי יורו בשנה. גם בתי ספר יהודיים פרטיים, שאינם מקבלים תקצוב מלא מהממשלה, יוכרחו לעמוד בדרישות משרד החינוך. "בעבורנו, אכיפת החוקים האלה משמעה גלות", אומר מנחם, חסיד סאטמר מאנטוורפן ואב לשמונה, לסוכנות הידיעות היהודיתJTA . "אני מעדיף לשלוח את ילדי לאנגליה. זה יהיה קשה, אבל עדיף מאשר שיזהמו להם את השכל".

לפי מחקרים שפורסמו לאחרונה בבלגיה, כ-25 אחוזים מהחרדים הפלמים חיים מתחת לקו העוני, לעומת כעשרה אחוזים מהציבור הכללי. רק 8.6 אחוזים מבוגרי מוסדות החינוך החרדיים בבלגיה רוכשים השכלה אקדמית ותארים מתקדמים, לעומת כ-50 אחוז מהציבור הכללי.

לכתבה ב-nrgאיך תוכל לפעול?