החיוב שבגירעון

ראש עיריית ביתר עילית: הנחות בארנונה גרמו הפסד של 14 מיליון שקל

בראיון לרגל החג אומר מאיר רובינשטיין כי למרות הגירעון, העירייה מפסידה כסף, כדי לא להכביד על התושבים

מאיר רובינשטיין, ראש עיריית ביתר עילית. צילום: אלי סגל, ויקיפדיהמאיר רובינשטיין, ראש עיריית ביתר עילית. צילום: אלי סגל, ויקיפדיה

"בניגוד לעסק פרטי, בו המטרה היא לצמצם בסעיף התוצאות ולהשאיר בקופה כמה שיותר, במקרה שלנו הרצון הוא הפוך בדיוק: להוציא כמה שיותר, לטובת התושבים. לכן לעתים – בידיעה, בכוונה, אנחנו מפסידים כסף, כדי לא להכביד על התושבים", אומר ראש העיר ביתר עילית, מאיר רובינשטיין, בראיון שמתפרסם באתר "קוקר" לרגל החג.

רובינשטיין מספר, לדוגמה, כי ב-2013 נמנע מהעלאת מחירי המים, מתוך רצון להקל על התושבים. החלטה זו גרמה לעירייה הפסד של חמישה מיליון שקל. "אני לא מדבר על העובדה שכמעט 80% משלמי ארנונה נהנים מהנחות. רק זה מביא לנו הפסד של כ-15 מיליון שקל בשנה", הוא מוסיף "משרד הפנים נותן שיפוי של כמיליון שקל בלבד, ואילו העירייה סופגת 14 מיליון שקל. למרות כל זה המשכנו להשקיע ביד רחבה בעיר ובמוסדות החינוך. אנחנו לא מתלוננים ואפילו גאים על ההנחות לאברכים, רק צריך להבין שיש מחיר לרצון הזה להיטיב עם הציבור כל הזמן".

משרד הפנים הציע לנו מענק של 20 מיליון שקל אם נסכים לחשב מלווה. זוהי הצעה מפתה

בתשובה לשאלה אם הנהגת תוכנית הבראה בעיר תגרום לפגיעה במוסדות החינוך בביתר עילית אומר רובינשטיין: "מי שמסתובב ברחבי העיר, בפרט בשכונות החדשות, הגפן והתמר, רואה תנופת בנייה אדירה של עשרות גני ילדים, מעונות יום, בתי ספר עם עשרות כיתות והרחבות של בתי ספר קיימים. רק בימים אלו קיבלנו הרשאה לקומה נוספת בבית הספר 'נאות רחל' ועוד ועוד, כך שתנופת הבנייה והפיתוח לא נעצרת לרגע. נהפוך הוא – אפילו היא מתעצמת. הכל בעזרת התקציבים שאנו עמלים להשיג ממשרדי הממשלה".

רובינשטיין מתייחס גם למינוי חשב מלווה לעירייה. "יש לחשב מלווה גם יתרונות משמעותיים", הוא אומר. "למשל, הוא מביא אתו מענקים כספיים גדולים ממשרד הפנים, ומדובר בדבר שבהחלט מועיל לעירייה במצבי גירעון. משרד הפנים הציע לנו מענק של 20 מיליון שקל אם נסכים לחשב מלווה. זוהי הצעה מפתה שאי אפשר לסרב לה".

לידיעה ב"קוקר"איך תוכל לפעול?