דמוקרטיה לקויה

ביקורת ביהדות הגולה על העדר חופש נישואין בישראל

לפי דו"ח של המכון למדיניות העם היהודי, כפיית נורמות אורתודוקסיות על כלל החברה פוגעת בדמוקרטיה בישראל

כנס בכנסת למען נישואים וגירושין אזרחיים. 27.7.2011. צילום: אסף מוסמן, חדו''שכנס בכנסת למען נישואים וגירושים אזרחיים (צילום אילוסטרציה). צילום: אסף מוסמן, חדו''ש

יהודים בתפוצות נוטים לאמץ גישה ביקורתית כלפי הסטטוס-קוו ביחסי דת ומדינה בישראל. ארגונים יהודיים בארצות הברית מציגים דרישות תקיפות יותר לשינוי האקלים הדתי בישראל ומביעים בקול רם תמיכה בקבוצות שוויוניות כמו נשות הכותל ובשינוי החוקים המסדירים את הליכי הגיור והנישואים בישראל.

אלה כמה מהממצאים הבולטים בדו"ח של המכון למדיניות העם היהודי. הדו"ח החדש מתאר את השקפותיהם של מנהיגים יהודים מכל רחבי תבל בכל הנוגע למתח שבין אופיה של ישראל כמדינה יהודית להיותה מדינה דמוקרטית.

בקרב משתתפי הסמינרים שנערכו במסגרת תהליך חיבור הדו"ח היתה הסכמה כללית שהדמוקרטיה בישראל לקויה בגלל כפיית נורמות אורתודוקסיות על חברה שרוב חבריה הם חילונים. יהודי התפוצות הביעו אי שביעות רצון מהרבנות הראשית, התנגדו להעדר אפשרות לנישואים אזרחיים בישראל וביטאו חוסר נחת לנוכח המאמצים לכפות התנהגות דתית על הכלל – ובכלל זה האיסור על אכילת חמץ בפסח וסגירת עסקים בשבת.

הדו"ח נכתב בעקבות קריאתה של שרת המשפטים, ציפי לבני, לבחון את עמדות יהדות התפוצות בכל הנוגע לזהותה של ישראל. שמואל רוזנר, עמית בכיר במכון, ביסס את הדו"ח על סדרה של ימי עיון שנערכו בקהילות יהודיות בעולם. הדו"ח יוגש עד סוף

יהודי התפוצות ביטאו חוסר נחת לנוכח המאמצים לכפות התנהגות דתית על הכלל

החודש לפרופ' רות גביזון מהאוניברסיטה העברית, שמונתה על ידי לבני לנסח הסדרי חקיקה שמתייחסים לאופיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר ל-"Jerusalem Post" שהוא מקבל בברכה את היוזמה לערב את מנהיגות יהודי התפוצות בדיון באתגרים הקיומיים שעמם מתמודדת ישראל. לדבריו, "בעשותה זאת השרה לבני הלכה מעבר לצעדים הטקטיים שנקטו לאחרונה ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר נפתלי בנט ויו"ר הסוכנות נתן שרנסקי, שעדיין צריכים להתמודד עם לב הדילמה של הזהות הישראלית".

רגב הוסיף כי הדו"ח מעודד מאוד וציין כי הוא מתפרסם בתקופה שבה "יש דיון גובר והתקדמות גוברת לקראת מעורבות של יהודי התפוצות ועמיתיהם הישראלים לקידום חופש ושוויון לכל היהודים".

לפי הדו"ח, בעיני יהודים רבים החיים במדינות דמוקרטיות, סבורים כי דמוקרטיה ליברלית במהותה קרובה מאוד למה שהם מבינים כערכים יהודיים. מבחינתם, הגדרת ישראל כמדינה יהודית, בלי שתהיה דמוקרטיה ליברלית, ייתפס כקללה.

לידיעה ב-"Jerusalem Post"איך תוכל לפעול?