בדרך למהפכה

ארגונים יהודיים בארה"ב משתפים פעולה עם קבוצות בישראל נגד הרבנות הראשית

מנהיגים של קבוצות יהודיות אמריקניות דנו בדרכים להפסיק את המונופול של הרבנות הראשית על הנישואים

''דוחסים אותנו למסגרת אחת'', מהקמפיין של המטה לבחירה חופשית בנישואים''דוחסים אותנו למסגרת אחת'', מהקמפיין של המטה לבחירה חופשית בנישואים

ארגונים יהודיים מובילים בארצות הברית מכינים מסע ציבורי נרחב נגד השליטה הבלעדית של הרבנות הראשית בישראל בסוגיות של מעמד אישי. הפדרציה של הקהילות היהודיות בצפון אמריקה שוקלת את צעדיה, אבל הקהילה היהודית האמריקנית מקימה קואליציה חדשה, מתוך כוונה לחבור לארגונים ישראליים הפועלים להפסקת המונופול של הרבנות על הנישואים.

בכנס שהקהילה היהודית האמריקנית קיימה בינואר השתתפו ארגונים ממגוון זרמים – מההיברו יוניון קולג' הרפורמי, דרך כנסת הרבנים הקונסרבטיבית ועד לישיבת חובבי ציון, המשתייכת לאורתודוקסיה המתקדמת. בפגישה השתתפו גם ארגוני נשים אורתודוקסיים, אך נעדרו ממנה חברי מועצת הרבנים האמריקנית, ארגון הפועל בשיתוף פעולה עם הרבנות בישראל.

"ישראל תגיד ללמעלה ממחצית הילדים הגדלים ביהדות האמריקנית, שהם אינם יהודים או אינם מספיק יהודים", אמר בפגישה של הקרן החדשה לישראל מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב. "זה צריך לעורר את הרגישות של כל אדם שישראל יקרה לו. עמותת חדו"ש ניצבת במרכז הרשת המתרחבת של ארגונים ישראליים המתמודדים עם הסוגיה", הוסיף רגב.

ישראל תגיד ללמעלה ממחצית הילדים הגדלים ביהדות האמריקנית, שהם אינם יהודים או אינם מספיק יהודים

במהדורת "הארץ" באנגלית נכתב כי חדו"ש יצרה את האתר האינטראקטיבי מפת חופש הנישואין בעולם, הממחיש באופן גרפי את העובדה שישראל היא הדמוקרטיה היחידה בעולם שאינה מעניקה לאזרחיה אפשרות להתחתן בנישואין אזרחיים.

הקהילה היהודית באמריקה פרסמה הצהרה שלפיה שליחותה היא לחזק את חופש הדת ואת השוויון בישראל, באופן שיאפשר ביטוי מלא של חופש המצפון וחופש בסוגיות של מעמד אישי באופן ההולם את היותה מדינה יהודית ודמוקרטית וכדי לחזק את הקשרים בינה לבין יהדות העולם. לפי ההודעה, היעד המיידי של הארגון הוא ליצור קואליציה של ארגונים יהודיים באמריקה ובישראל, שתתמוך ביוזמות שמקורן בישראל לעידוד הכרה בחלופות לשליטה הבלעדית של הרבנות הראשית בנישואין ובגירושין.

"אני פעיל בתחום הזה כבר כמה עשורים, ואינני חושב שאי פעם בעבר פעלנו באופן אסטרטגי ומאורגן כל כך", אמר רגב.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?