בכיסוי מלא

התחייבות ללבוש צנוע – תנאי קבלה להתנחלות מבוא חורון

תקנון הצניעות המפורט, שמונהג לראשונה ביישוב, מחייב נשים ללבוש חולצות וחצאיות ארוכות ולכסות את כל שיער הראש

ההתנחלות מבוא חורון. צילום: Oyoyoy, wikimediaההתנחלות מבוא חורון. צילום: Oyoyoy, wikimedia

משפחות הבקשות להתקבל להתנחלות מבוא חורון נדרשות להתחייב לתקנון צניעות מחמיר, שבין השאר אוסר על נשים להסתובב ברחובות היישוב בשרוולים קצרים או בחצאיות לא צנועות.

מסמך שמקבלות משפחות המעוניינות לגור בהתנחלות מפרט את הדרישות בתחום הצניעות: נשים צריכות ללבוש חולצות עם שרוולים ארוכים, עד מעבר למרפק. עליהן ללבוש חצאיות שמגיעות עד מתחת לברך ”בכל מצב“, כלומר, גם בישיבה ולא רק בעמידה. הן גם נדרשות לצאת מהבית עם חולצות שמכסות אותן ”עד הצוואר“ – כלומר, ללא כל מחשוף.

נשים נשואות נדרשות להסתובב בכיסוי ראש מלא, שמכסה ”את כל שיער הראש. מותר להניח קצת שיער מלפנים כרוחב אצבע, ולא גולש מלפנים. משאר צדי הראש אין להוציא שיער".

לנשים אסור להסתובב בחצאיות או בשמלות 'באופנת השסע', ש'נוגדת את דרכי הצניעות מטעמים ידועים'

בידיעה ב-nrg נכתב גם, שלנשים אסור להסתובב בחצאיות או בשמלות ”באופנת השסע“, שכן אופנה זו ”נוגדת את דרכי הצניעות מטעמים ידועים וצריך להימנע ממנה“. בנוסף מדגיש התקנון, ש”האופנה החדשה של מכנסיים מתחת לחצאית במקום חצאית או שמלה כהלכה, אינו שייך אלינו ואין ללכת בו".

תקנוני צניעות נהוגים במוסדות חינוך במגזר הדתי-הלאומי ובמוסדות החינוך הרשמיים של המינהל לחינוך דתי, אבל תקנון צניעות המתייחס ליישוב הוא תקדים. במבוא חורון מתגוררות כ-300 משפחות, רובן המוחלט מהזרם החרדי-הלאומי. רב היישוב הוא הרב יונה דברת, שסירב להשיב לפניית nrg ואמר כי ”מדובר בדברים פנימיים של היישוב".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?