הצבא כפח זבל

חדו"ש: להעמיד לדין את המסיתים נגד החיילים החרדים

במודעות שמופצות בימים האחרונים בריכוזי אוכלוסייה חרדיים מתואר הגיוס כ"אושוויץ לספרדים"

קטע מהפשקעוויל הקורא לבצע חרדקירי בחיילים חרדיםקטע מפשקעוויל הקורא לבצע "חרדקירי" בחיילים חרדים (צילום אילוסטרציה)

ההכרעה בדיוני הוועדה המגבשת את החוק לגיוס חרדים מתקרבת, וברחוב החרדי גובר הלחץ נגד גיוס. במודעה שהופצה בימים האחרונים בירושלים, בבני ברק וביישובים חרדיים נוספים בארץ נכתב כי הייעוד האמיתי של גיוס החרדים הוא "להחריב את החומה המבדלת ושומרת על טהרת אורח חיינו דתנו וקדושתנו, ולהביא להרס וחורבן של עולם התורה והישיבות כליל".

כן גוברות האלימות נגד חיילים חרדים וההסתה נגדם. זה חודשים שמתקיים מסע הסתה מלווה בקריקטורות מבזות נגד חיילים חרדים, המכונים חרד"קים (חרדים קלי דעת). בימים האחרונים חזר הקמפיין לככב בריכוזי אוכלוסייה חרדיים. כותרת של מודעה המופצת בימים האחרונים מכנה את הגיוס "אושוויץ לספרדים", לצד תמונה של גטו יהודי.

שחר אילן, סמנכ"ל חדו"ש, אומר שכל מה שדרוש למיגור מסע ההסתה הוא לאתר את המסיתים ולפעול נגדם כחוק. "יש עיוות מוסרי נורא בכך שהחברה החרדית ומנהיגיה מאפשרים את הקמפיין הדוחה הזה, שמשווה בין חיילים למחלות ובין הצבא

יש עיוות מוסרי נורא בכך שהחברה החרדית ומנהיגיה מאפשרים את הקמפיין הדוחה הזה, שמשווה בין חיילים למחלות ובין הצבא לאושוויץ

לאושוויץ", הוא אומר. "העובדה שגדולי התורה אינם יוצאים נגד התופעה היא עוד ביטוי למשבר המנהיגות בחברה החרדית".

לדברי אילן, "אין ספק שקמפיין החרד"קים חוצה בקילומטרים רבים את גבולות חופש הביטוי וכבר הוכח שהוא מהווה הסתה ברורה לאלימות. במצב הזה כל רגע שבו שלטונות החוק לא פועלים נגד האחראים הוא רשלנות קשה. יש לקוות שהם לא מחכים לחייל החרדי הראשון שייפגע קשה כדי שיפעלו. לחיילים החרדים חשוב להעביר מסר: בעיני הרוב המכריע של החברה הישראלית אתם גיבורים ומיטב הנוער, וכך עליכם לראות את עצמכם".

בוואלה מציינים כי באחת המודעות שפורסמו לאחרונה הופיעו קריקטורות של ילדים שהשתתפו בתחרות "האיורים והקריקטורות נגד חיילים חרדים". במודעה אחרת נראה "פח הזבל הלאומי של צה"ל והשירות האזרחי", שבחורי ישיבות מוכנסים אליו בכפייה ומצדו השני מנסים להימלט ממנו בחורי ישיבות אחרים.

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?