הפגנות השבת מתחדשות

הבחורה הרימה את החולצה – המפגינים החרדים נמלטו

חרדים הפגינו ליד בניין כלל, שם נפתח לאחרונה בר הפתוח בסופי שבוע

חרדים מאלצים את סוחרי מחנה יהודה לסגור את החנויות לפני שבת 12.12.09. צילום: מתניה טאוסיג, פלאש 90חרדים מאלצים את סוחרי מחנה יהודה לסגור חנויות לפני כניסת השבת. צילום: מתניה טאוסיג, פלאש 90

חרדים בירושלים מחדשים את ההפגנות נגד בתי עסק הפועלים בימי שבת. ביום שישי, דקות מעטות לפני כניסת השבת, באו כמה אברכים לקפה בצלאל, כדי לבדוק אם הוא פתוח. בית הקפה פעל בעבר בשבתות, אבל בעליו החליטו להפסיק זאת בגלל הטרדות מצד חרדים. האברכים היו במקום דקות מעטות ועזבו, לאחר שראו שהעובדים מנקים את בית הקפה לקראת סגירה.

באותה שעה הפגינו חרדים מול בניין כלל בירושלים, שם נפתח לאחרונה בר שפועל גם בסופי שבוע. לחץ שהפעילו חרדים אילץ את בעלי הבר לסגור אותו בשבתות. ב-ynet נכתב כי הבר, שבו מבלים עובדים זרים רבים, חזר לאחרונה לפעול בימי שבת וחרדים קיצונים חזרו להפגין מולו.

ההפגנה משכה סקרנים ואנשים שהיו בדרכם לתפילה בשכונת גאולה הסמוכה. שוטרים שהוזעקו למקום אפשרו למפגינים למחות על פתיחת הבר, אף על פי שההפגנה היתה התקהלות

רבני העדה החרדית חוששים מקיום הפגנות באזור חילוני, שעלולות לגרום נזק רוחני למפגינים הצעירים

בלתי חוקית.

בליינים שיצאו מהבר התיישבו לצד המפגינים והמשטרה השגיחה שלא יפרוץ עימות בין הצדדים. בשלב מסוים עברה במקום צעירה חילונית, שהתקרבה למפגינים והרימה את חולצתה. הגברים האדוקים נמלטו מהמקום.

בעדה החרדית אמרו השבוע שבכוונתם להימנע מהפגנות מאורגנות במחאה על פתיחת מקומות בילוי חדשים בשבת. מפקח ההפגנות מטעם העדה אמר כי הרבנים חוששים מקיום הפגנות באזור חילוני. לדבריו, הפגנות כאלה עלולות לגרום נזק רוחני למפגינים הצעירים. מסיבה זו הוחלט בעבר לקיים הפגנות של חרדים ברחוב הנביאים ולא בחניון קרתא. לדבריו, מנהיגי הקהילה ביקשו להימנע מהפגנות לעת עתה, ו"מי שכן יפגין הם אנשים שעוברים שם וחילול השבת כואב להם".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?