צעד לקראת האורתודוקסיה הליברלית

הרבנות הראשית התקפלה. תכיר בגיורי הרב וייס

בעקבות לחצים שהופעלו עליה, הרבנות חזרה בה מההחלטה שלא להכיר באישורי יהדות שמנפיק הרב שפרש מארגון הרבנים האורתודוקסים בארה"ב

הרב אבי וייס. צילום: Drew Kaplan, wikipediaהרב אבי וייס. צילום: Drew Kaplan, wikipedia

הרבנות הראשית הודיעה לרב אבי וייס, רב אורתודוקסי מארצות הברית, כי היא מכירה באישורי היהדות שהוא מוסר. בכך חזרה בה הרבנות מהחלטה קודמת, שלא להכיר באישורי הגיור של הרב וייס. לפני כשבועיים החליטה הרבנות הראשית שלא לסמוך עוד על אישורי היהדות שמנפיק הרב וייס, אחרי שפרש מארגון הרבנים האורתודוקסי בארה"ב, RCA.

אתר "סרוגים" מציין כי הרב וייס ייסד את ישיבת "חובבי תורה" להכשרת רבנים ואת "ישיבת מהר"ת", שבה מוסמכות נשים לרבנות. בדומה לרפורמים ולקונסרבטיבים, הוא לא רק מסמיך נשים לרבנות, אלא גם מאפשר לנשים לעלות כשליחות ציבור בבית הכנסת בקהילתו.

מטעם הרב וייס נמסר: "אני אסיר תודה על תיקון העוול ועל כל התמיכה שקיבלתי מרחבי העולם. זהו רק צעד ראשון... אני מבקש

הרב וייס: 'אני מבקש מהרבנות הראשית להרהר בדרכים שבהן תוכל לסייע לנו להגיע להכרה וקבלה של כל יהודי התפוצות'

מאת הרבנות הראשית להרהר בדרכים שבהן היא תוכל לסייע לנו להגיע לכבוד הדדי, הכרה וקבלה של כל יהודי התפוצות".

עורך הדין אסף בנמלך, שייצג את הרב וייס ואת תנועת נאמני תורה ועבודה במאבק להכרה באישורי היהדות, ציין: "יש לראות בהחלטת הרבנות הראשית הכרה במפעלי חייו של הרב וייס... ובדרכה של האורתודוקסיה הפתוחה בארצות הברית, המתמודדת עם אתגרי דורנו בתוך גדרי ההלכה".

שמואל שטח, מנכ"ל נאמני תורה ועבודה, אמר: "אנו מקווים שהחלטה זו תסמל שינוי מדיניות וביטול שיטות עבודה לא ראויות. הפרשה כולה הוכיחה את נחיצותו של המודל הקהילתי כדרך הנכונה להסדרת סמכויות דת ומדינה בישראל".

לידיעה באתר "סרוגים"איך תוכל לפעול?