מנין הסמכות לא לגייס?

הפרקליטות: למרות ביטול חוק טל, שר הביטחון הורה לא לגייס תלמידי ישיבות נגד רצונם

חדו"ש: לעצור מיד את ההקצבות לתלמידי הישיבות. אולי כשהכספים ייעצרו הממשלה והכנסת יבינו שהחוק חל גם עליהן

כוננות שיא לרגל סכנת השוויון בנטל. כרזות מזהירות כי אם יהיה גיוס של תלמידי ישיבות משתמטים תפתח מלחמת עולם ויערכו הפגנות המונית. 24022013. צילום נתי שוחט פלאש 90כרזות מזהירות כי אם יהיה גיוס של תלמידי ישיבות משתמטים, תיפתח מלחמת עולם וייערכו הפגנות המונית. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בדיון בבג"ץ בעתירות חוק טל נחשפה סתירה קשה ומביכה בין עמדת היועץ המשפטי לממשלה לעמדת הפרקליטות. היועץ קבע במכתב שהחוק הקיים מחייב לגייס את בחורי הישיבות. הפרקליטות טוענת שלשר הביטחון יש שיקול דעת לדחות את הגיוס בשל הליכי החקיקה בכנסת.

נציגת הפרקליטות אף חשפה בדיון לראשונה ששר הביטחון, משה יעלון, נתן לצה"ל הנחיה מפורשת לא לגייס תמידי ישיבות נגד רצונם. ההוראה ניתנה למרות מכתבו של וינשטיין ליעלון ולראש הממשלה, בנימין נתניהו, שבו נאמר בין היתר: "מאז פקיעת חוק טל חלה חובת גיוס באופן מלא בהתאם לחוק. משמעות הדברים היא שנכון לעת הזו, חוק שירות ביטחון הוא הדין המחייב, וממנו נובעת חובת גיוס מיידית".

בג"ץ דן היום בשלוש עתירות שהוגשו בעקבות ביטול חוק טל ויצירת מצב חוקי שבו יש חובה לגייס את בחורי הישיבות. עתירה של עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הפורום לשוויון בנטל וח"כ לשעבר רוני בריזון, שהוגשה באמצעות עורך הדין גלעד ברנע, דורשת להפסיק את ההקצבות הבלתי חוקיות לתלמידי הישיבות שהיו צריכים להתגייס. עתירות של התנועה לאיכות

השופטת אסתר חיות: 'כשיש לשר הביטחון סמכות לגייס, יש לו גם שיקול דעת שלא לגייס – זו לא דחיית גיוס?'

השלטון ועו"ד יהודה רסלר מבקשות להורות על גיוס מיידי של תלמידי הישיבות.

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, קרא לבג"ץ לקבל במהירות החלטה על הפסקת ההקצבות לתלמידי הישיבות. לדבריו, "בג"ץ דחה את ההחלטה כבר שבע פעמים כדי לאפשר את מיצוי הליכי החקיקה. הממשלה והכנסת מנצלות את אורך הרוח של השופטים להפרת חוק המונית ולהימנעות מהעברת חוק חדש. אולי כשהכספים ייעצרו, הממשלה והכנסת יבינו ששלטון החוק חל גם עליהן".

"גלובס" מדווח כי עמדתה של הפרקליטות עוררה את מורת רוחם של השופטים בבג"ץ. "כשיש לשר הביטחון סמכות לגייס, יש לו גם שיקול דעת שלא לגייס – זו לא דחיית גיוס? מנין סמכותו של שר הביטחון לנהוג כפי שהוא נוהג?" אמרה השופטת אסתר חיות. השופט עוזי פוגלמן אמר לנציגי הפרקליטות בדיון: "צריך להודות שהעמדות שלכם עכשיו זה פיתוח של מכתב היועץ. זה לא בדיוק אותו דבר".

לידיעה ב"גלובס"איך תוכל לפעול?