משמעת לרבנים

תזכיר חוק חדש – אפשר יהיה להעמיד לדין רבני ערים

שרת המשפטים, ציפי לבני, יזמה חוק שיגדיר מחדש את הדין המשמעתי נגד רבנים

הרב של צפת, שמואל אליהו, מוביל תפילה במדבר יהודה נגד אפשרות ההכרה במדינת פלשתינית. 20092011. צילום: נתי שוחט, פלאש 90הרב של צפת, שמואל אליהו, בתפילה במדבר יהודה נגד אפשרות ההכרה במדינת פלשתינית. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

שרת המשפטים, ציפי לבני, יזמה תזכיר חוק לטיפול בעבירות משמעת של רבני ערים. החוק המוצע יאפשר, בין השאר, להדיח רבנים שיפעלו באופן פוגעני.

לבני יזמה את תזכיר החוק בעקבות התבטאויות של רבנים שעוררו סערה בשנים האחרונות, כמו דבריו של רב העיר צפת, שמואל אליהו, נגד ערבים והומואים. התבטאויותיו של אליהו הובילו לחקירה פלילית ולפעילות של היועץ המשפטי לממשלה נגד מינויו לתפקיד הרב הראשי. עם זאת, לא ננקטה פעולה כלשהי נגד הרב.

בעקבות תלונות שקיבלה לבני בנוגע לרב אליהו ולרבנים נוספים, היא בדקה את החוק הקיים המתייחס לעבירות משמעת של רבנים, חוק שירותי הדת היהודיים, וגילתה שידיה כבולות. לכן החליטה לגבש הצעת חוק שתאפשר העמדה לדין משמעתי והדחה של רבני ערים שפעלו באופן חריג, בוטה ופוגעני.

היוזמה עלתה בעקבות התבטאויות של רבנים בשנים האחרונות, כמו דבריו של רב העיר צפת, שמואל אליהו, נגד ערבים והומואים

לפי ynet, החוק מגדיר מחדש את הדין המשמעתי החל על רבני ערים ומסדיר את ההליך המשמעתי נגדם. החוק ייקרא דין משמעתי לרבנים והוא מגדיר מהם הגופים המוסמכים לקבל החלטות על פתיחה בחקירה נגד רבני ערים, הגשת תובענה, הכרעת דין וערעור.

החוק קובע הוראות לעניין המשך כהונתם של רבני ערים שנגדם מתנהלים הליכים פליליים ומשמעתיים. אם מוגשת תובענה נגד רב, רשאי נשיא מועצת הרבנות להשעות את הרב. אם רב עיר יורשע בהליך פלילי, ובית המשפט יקבע שיש בעבירה קלון, הוא יורחק מתפקידו. החוק גם מגדיר מהי עבירת משמעת. נקבע, למשל, שפעילות מפלגתית היא עבירת משמעת.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?