ליברלי מדי לעדות

הרבנות הראשית מטילה ספק בנאמנות הרב וייס להלכה

הרבנות אינה מכירה באישורי יהדות ומעמד אישי שהרב האמריקני אבי וייס מוציא לבני קהילתו. רבנים ישראלים מתגייסים להגנתו

הרב אבי וייס. צילום: Drew Kaplan, wikipediaהרב אבי וייס. צילום: Drew Kaplan, wikipedia

הרבנות הראשית לישראל הודיעה כי לא תקבל את עדותו של הרב אבי וייס, רב אורתודוקסי אמריקני, בנוגע ליהדותם ומעמדם האישי של בני קהילתו המבקשים לעלות לישראל או להינשא בה. הרבנות הסבירה כי מידת מחויבותו של הרב וייס להלכה היהודית מוטלת בספק. זו הפעם הראשונה שהרבנות מנמקת את יחסה המחמיר כלפי וייס ורבנים ליברלים נוספים, המשויכים לקהילה האורתודוקסית.

עמדת הרבנות באה לביטוי במענה שלה לפנייה של תנועת "נאמני תורה ועבודה", המלווה את מאבקו של הרב וייס להכרה על ידי הרבנות הראשית. בתשובת הרבנות נאמר כי הגיעו לידיה עדויות מרבנים מוכרים בארה"ב, שלפיהן עמדותיו ההלכתיות של וייס "מעמידות בספק את מידת מחויבותו להלכה היהודית הנהוגה והמקובלת".

היועץ המשפטי של הרבנות הראשית, עו"ד הראל גולדברג, כתב כי ברבנות בודקים טענות שהעלו רבנים אמריקנים נגד וייס. לפי ידיעה ב-ynet, עד תום הבירור התבקשו בני קהילתו המציגים אישורי יהדות או מעמד אישי בחתימתו להצטייד במסמכים מרבנים אחרים. גולדברג הוסיף כי אם הרבנות תבקש "לפסול" את הרב, יובאו תחילה ממצאי הבדיקה לעיונו.

רבנים בישראל, הנחשבים ליברליים, מתייצבים לצדו של הרב וייס. הרבנים טוענים כי אין לפסול אדם בגלל עמדותיו ההלכתיות. יו"ר ארגון רבני צֹהר, הרב דוד סתיו, אמר כי "לא ייתכן שתיפסל נאמנותו של רב המחויב להלכה, להעיד על אדם מקהילתו שהוא

הרב דוד סתיו: לא ייתכן שתיפסל נאמנותו של רב המחויב להלכה, להעיד על אדם מקהילתו שהוא יהודי

יהודי". לדבריו, מותר לדון בפסיקות הרב וייס – למשל בענייני גיור, ואף לחלוק עליהן, אך "אי אפשר להתווכח על כך שכאשר הוא אומר על מישהו שהוא יהודי – אזי הוא יהודי".

רב המועצה המקומית אפרת, שלמה ריסקין, העיד כי הרב וייס הוא "אדם שזהיר במצוות קלה כבחמורה". לדבריו, בעניין של הכשרת נשים להיות מנהיגות בקהילות, יש לרב וייס על מי להישען ברמה ההלכתית.

אחד הסמלים לתפיסת עולמו המתירנית של הרב וייס הוא התואר "רבה" שבו הוא מכנה נשים שסיימו לימודי רבנות. בקהילתו בניו-יורק מכהנים תחתיו כמה רבנים – אחת מהם היא אשה. על רקע זה פרש הרב וייס מהתאחדות הרבנים האמריקאית, RCA, והוא ונמצא בעימות אתה.

עורך הדין יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, אמר כי "אבי וייס הוא רב אורתודוקסי למהדרין, אך לא בעיני הרבנות הראשית לישראל. האורתודוקסיה המודרנית המתונה בארץ התעוררה לשחר חדש, שבו היא מוצאת עצמה יחד איתנו, התנועה הקונסרבטיבית והתנועה הרפורמית, מחוץ לגדר".

לידיעה על עמדת הרבנות הראשית ב-ynet

לידיעה על תגובות הרבנים בישראל ב-ynetאיך תוכל לפעול?