סכנת פלורליזם

ארגון התחדשות יהודית חילוני יעביר קורס לקציני צה"ל

הרב הצבאי הראשי לשעבר, אביחי רונצקי, אמר כי מדובר בהחלטה בעייתית

ראש מנהלת הזהות היהודית הרב אביחי רונצקי יחד עם מנהיג הבית היהודי נפתלי בנט במסיבת הניצחון של בנט בפריימריס של המפלגה. 07112012. צילום יוסי זליגר פלאש 90הרב אביחי רונצקי, הרב הצבאי הראשי לשעבר, עם מנהיג הבית היהודי נפתלי בנט במסיבת הניצחון בפריימריס של המפלגה. צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

"בינה", ארגון חילוני פלורליסטי העוסק בזהות יהודית ובתרבות יהודית, מתחיל ללמד קורס לחיזוק הערכים היהודיים והישראליים בקרב קציני צה"ל. בידיעה ב"ג'רוזלם פוסט" נכתב כי קצינים המבקשים להתקדם לדרגת רב סרן נדרש לעבור את הקורס, המכונה "ייעוד וייחוד". את הקורס מממן משרד הביטחון.

קבוצות פלורליסטיות בירכו על ההודעה כי האחריות לקורס נמצאת בידי "בינה", אבל הרב הצבאי הראשי לשעבר, אביחי רונצקי, טען כי מדובר בהחלטה בעייתית. רונצקי הוסיף כי תוכניות מסוג זה יש להעביר בשיתוף פעולה עם הרבנות הצבאית. "אני מעריך את 'בינה', אבל אבינו היה אברהם, לא הרצל", אמר.

מדובר צה"ל וממשרד הביטחון נמסר כי "תוכני הקורס נקבעו על ידי חיל החינוך והם עוסקים בסוגיות של זהות יהודית,

תוכני הקורס עוסקים בסוגיות של זהות יהודית, החברה הישראלית ותפקידו של המפקד כמחנך

החברה הישראלית ותפקידו של המפקד כמחנך".

צה"ל פתח את הקורס לפני כעשר שנים בשיתוף פעולה עם מכון שלום הרטמן, שמגדיר את עצמו רשת חינוך יהודית פלורליסטית, שאינה שייכת לזרם מסוים. מכון שלום הרטמן ניהל את הקורס עד השנה. מהמכון נמסר כי התוכנית התרחבה מאוד, ולכן החליט הצבא לחלק את הקורס לכמה דרגות. בעקבות ההחלטה פרסם הצבא מכרז, שבו זכה ארגון "בינה".

"בינה" מקיים עשרה קורסים בשנה, שבכל אחד מהם משתתפים כ-75 קצינים. בקורס מלמדים מרצים ומחנכים הקשורים ל"בינה" וכן קציני מילואים. הקורסים עוסקים בסוגיות כמו פלורליזם יהודי, תרבות יהודית, הציונות כתנועה לקידום צדק חברתי, יהדות ודמוקרטיה ועוד.

לידיעה ב"ג'רוזלם פוסט"איך תוכל לפעול?