ממשלה לא יכולה לפחד מאזרחים

סטנלי גולד: בלי אכיפת הליבה תהיה כאן חברה חולה

"יותר מדי מתושבי ישראל לא מוכנים או לא יכולים להשתתף בכלכלה", אומר יו"ר חדו"ש ארה"ב בראיון ל-"TheMarker". לדבריו, "המגזר היצרני בישראל מצטמצם והמגזר הלא־יצרני גדל. זה לא יכול להימשך לנצח"

יו''ר חדו''ש ארה''ב, סטנלי גולד, 2. צילום: דוד ספראג, באדיבות: The Jewish Journal  (רוחב)יו''ר חדו''ש ארה''ב, סטנלי גולד. צילום: דוד ספראג, באדיבות: The Jewish Journal

סטנלי גולד, יו"ר עמותת חדו"ש ארה"ב ואחד המשקיעים הוותיקים בישראל, לא מתרשם מהדיבורים על שוויון בנטל בימים שבהם ועדה בכנסת מנסחת חוק חדש לגיוס החרדים לצבא.

גולד, הנשיא והמנכ"ל של שמרוק נכסים, חברת ההשקעות של רוי דיסני, מבטא בראיון עם אשר שכטר מ-"TheMarker" בעיקר זעם. לדבריו, ישראל הורסת את עצמה; הממשלה מפחדת להתעמת עם החרדים בנושאים החשובים באמת; ו"הפוליטיקאים החדשים", יאיר לפיד ונפתלי בנט, לא מיישמים את הדברים שלשמם נבחרו.

גולד, בעבר חבר בכיר בדירקטוריון דיסני, השקיע במשך שנים יותר ממיליארד דולר בחברות כמו פלאפון, אהבה וכור. שמרוק קנתה את כור ב-1996 ומכרה אותה ב-1997. לפני כחמש שנים ייסד גולד את חדו"ש עם הרב הרפורמי ועורך הדין אורי רגב.

החיבור של הדת והמדינה בישראל הוא הדבר שמטריד אותך יותר מכל. למה?

"יותר מדי מתושבי ישראל לא מוכנים או לא יכולים להשתתף בכלכלה. איש לא מכין אותם מבחינת חינוך או דואג שיהיו להם המיומנויות הדרושות. המגזר היצרני בישראל מצטמצם והמגזר הלא־יצרני גדל. זה לא יכול להימשך לנצח. בסוף, שני העובדים היחידים פה יהיו אתה ואני".

מה צריך לעשות כדי לפתור את המצב הזה?

"לאכוף את תוכנית הליבה. יש כבר חוק שקובע שכולם צריכים ללמוד לימודי ליבה, וזה לא סוד שהחוק הזה לא נאכף. כשלילד אין מיומנויות, אין לו סיכוי לחיים טובים. צריך להפסיק לתת כסף למוסדות שלא מלמדים לימודי ליבה".

קל לומר את זה, אבל קשה לבצע.

אני לא אנטי־חרדי, אבל למה שלהם יהיה מונופול על היהדות? אני יהודי בדיוק כמוהם

"ממשלות לא יכולות לפחד מהאזרחים לנצח.אם ישראל לא תעשה את זה עכשיו, תהיה לה חברה חולה. אם לא תאכפו את החוקים – כולם יתחילו לבוז לחוק והחברה האזרחית תיחרב. הנטל על המגזר היצרני יגדל כל כך, שאנשים יתחילו לעזוב את המדינה, ואלה שעוזבים הם פרופסורים בקולומביה ובשיקגו. האנשים האלה דרושים כאן".

אולי הידברות עדיפה מכפייה?

"אני גם בעד הידברות, אבל חוק הוא חוק. צריך לאכוף את תוכנית הליבה. כל פתרון אחר הוא פלסטר. אם היה כאן המון נפט, מילא. אבל ישראל צריכה להתחרות בעולם המודרני, וכדי לעשות את זה אתם צריכים שכל אדם שמסוגל לעבוד – יעבוד, ישלם מסים ויתרום לחברה. אני לא אנטי־חרדי, אבל למה שלהם יהיה מונופול על היהדות? אני יהודי בדיוק כמוהם".

אבל למה אכפת לך כל כך? אתה הרי חי בלוס אנג'לס.

"כי אני משוכנע שאיכות החיים שלי בגולה תלויה בחוזק ובבריאות של ישראל. אחרי שישראל קמה ונהפכה למדינה למופת, מצבם של היהודים בגולה השתפר – כיבדו אותנו יותר והיתה פחות אנטישמיות. אם ישראל תיפול, החיים שלי ושל ילדי ונכדי יהיו גרועים יותר. אנחנו שותפים בדבר הזה שנקרא העם היהודי ותלויים אחד בשני".

אי אפשר פשוט להפריד בין דת ומדינה בן לילה. זה נושא נפיץ.

"אז אל תשנו כלום. תשאירו את הסטטוס־קוו ולא יישאר אף אחד במדינה חוץ מהחרדים והערבים. כולם יילכו, ואני אפסיק להשקיע".

 זה מה שאתה חושב שיקרה?

"נראה לך שאני מוותר? אני עוד פה, משקיע, נלחם. אני לא הולך לשום מקום".

לראיון ב-"TheMarker"איך תוכל לפעול?