אין חוק, אין שוויון

בגלל העיכוב בחקיקה, צפויה דחיית גיוסם של 1,800 תלמידי ישיבות שבידיהם צווים לדצמבר

צה"ל הודיע לבג"ץ, בתגובה לעתירות חדו"ש, הפורום לשוויון בנטל, התנועה לאיכות השלטון וגופים נוספים, על דחיית צווי הגיוס של כ-650 תלמידי ישיבות, רובם בעלי פרופיל קרבי. אם החוק לא יאושר בקרוב, צפויה דחיית הגיוס של 1,800 נוספים. חדו"ש: הצווים הם אחיזת עיניים

מסע האלונקות של הפורום לשוויון בנטל. צילום: הפורום לשוויון בנטלמסע האלונקות של הפורום לשוויון בנטל. צילום: הפורום לשוויון בנטל

צה"ל ידחה את מועד הגיוס של כ-650 תלמידי ישיבות המיועדים לגיוס בחודש הקרוב. כמעט כולם מיועדים ליחידות שדה. כן ישקול שר הביטחון לדחות את גיוסם של 1,800 תלמידי ישיבות שגיוסם מתוכנן ל-22 בדצמבר. כיוון שנראה שהחוק לא יעבור עד אז, הסיכויים לדחיית גיוסם גבוהים מאוד.

עדכון על כך מסרה פרקליטות המדינה בשבוע שעבר לבג"ץ, במסגרת ההליכים בעתירות שהגישו עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון והפורום לשוויון בנטל, באמצעות עו"ד גלעד ברנע, התנועה לאיכות השלטון וגופים נוספים.

מחר תתכנס הוועדה המכינה את חוק השוויון בנטל בראשות ח"כ איילת שקד מהבית היהודי לדיון נוסף, אבל לוועדה קבועים עוד שורת דיונים עד סוף נובמבר. בגלל חילוקי הדעות הקשים בין מרכיבי הקואליציה בנושא הסנקציות שיוטלו על בחורי הישיבות, כלל לא ברור מתי יאושר החוק.

כזכור, בתחילת 2012 קבע בג"ץ שלא ניתן יהיה עוד להאריך את תוקפו של חוק טל, שאפשר את הסדר דחיית השירות של בחורי הישיבות. בתחילת אוגוסט באותה שנה, לאחר שהכנסת לא הצליחה להעביר חוק חליפי, פקע תוקפו של חוק טל. צה"ל החל לשלוח אז לראשונה צווי גיוס לאלפי תלמידי ישיבות חרדים, שמועדם שנה אחר כך. ההנחה היתה שעד למועד הצווים יועבר חוק חדש והם לא ייצאו לפועל. אלא שלמרות הקמת הממשלה החדשה החוק טרם עבר, וכך דוחה צה"ל את גיוסם של מאות תלמידי

זהרה ברגר צור: 'ישראל מתקדמת בעקביות ובלא פשרות לעבר חוסר השוויון המוחלט בנטל, באמצעות הענקת פטורים ודחיות גורפות וקידום חוק שגרוע אפילו מחוק טל'

ישיבות ושוקל לדחות את גיוסם של קרוב לאלפיים מהם.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "קשה שלא להתפעל מנחישות המדינה לא לגייס את בחורי הישיבות ויהי מה. תלמידי הישיבות יכולים להיות רגועים. מתברר שמדינת ישראל הוציאה להם צווי גיוס רק כדי לאחז את עיני בג"ץ, אבל אין לה כוונה לגייס אפילו תלמיד ישיבה אחד כנגד רצונו".

פרקליטם של העותרים, עו"ד גלעד ברנע, אמר: "שר הביטחון וממשלת ישראל ממשיכים להפר את חובתם החוקית לגייס את כל החייבים בשירות ביטחון ומפירים באופן בוטה את עקרון השוויון. במצב הזה נראה שאין מנוס מהתערבות דחופה של בית המשפט העליון".

זהרה ברגר צור מהפורום לשוויון בנטל אמרה: "ישראל מתקדמת בעקביות ובלא פשרות לעבר חוסר השוויון המוחלט בנטל באמצעות הענקת פטורים ודחיות גורפות וקידום חוק שגרוע אפילו מחוק טל. לכן אין כל פלא שבני הנוער שעומדים לפני גיוס מאבדים את המוטיבציה".

ח"כ לשעבר רוני בריזון (שינוי) אמר: "שר הביטחון ממשיך לדחות לחרדים את הגיוס ושר החינוך, שי פירון, עומד לשפוך עליהם עוד כמה מאות מיליונים. שניהם מפירי חוק במצח נחושה, מבזים את בית המשפט העליון ומצפצפים על החילונים. זו 'הפוליטיקה החדשה' האמיתית – פחדנית, חנפה ובלתי מוסרית".

לידיעה בערוץ 7איך תוכל לפעול?