חוק נגד נישואים פרטיים

מחטף: חתונה אורתודוקסית מחוץ לרבנות? עד שנתיים מאסר

הסתייגות לחוק צהר, שהתקבלה בתמיכת סגן שר הדתות אלי בן דהן, נועדה למנוע נישואים אורתודוקסיים מחוץ לרבנות

הרב אלי בן דהן, הבית היהודי 06012013. צילום יונתן סינדל פלאש 90.jpgסגן שר הדתות, הרב אלי בן דהן. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

כל יהודי ישראלי שיתחתן שלא תחת המטרייה של הרבנות הראשית וכל אדם שיערוך טקס נישואים כזה – כולל רבנים רפורמים וקונסרבטיבים ועורכי טקסים אלטרנטיביים למיניהם – צפוי לעונש של שנתיים מאסר. כך עולה מהסתייגות לחוק צהר, שהתקבל בכנסת בשבוע שעבר. חוק צהר מאפשר לכל זוג להירשם לנישואים בכל מקום בארץ, בלי קשר למקום מגוריו.

חברי הכנסת של דגל התורה הגישו שורה של הסתייגויות להצעת החוק, כותב סמנכ"ל חדו"ש שר אילן בבלוג "משגיח כשרות". סגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן מהבית היהודי, תמך בשתי הסתייגויות.

אחת מההסתייגויות התקבלה ועתה קובע החוק: "כל שאינו דואג לרישום הנישואין או הגירושין שלו, או לרישום הנישואין או הגירושין שהוא סידר לאחר, דינו – מאסר שנתיים".

הסעיף יחול רק על רבנים אורתודוקסים, מפני שנישואים רפורמיים וקונסרבטיביים אינם מוכרים בחוק הישראלי

סגן השר בן דהן אמר במליאת הכנסת: "זו הסתייגות נכונה, אני מקבל אותה. רב שיערוך חופה וקידושין ללא רישום מוקדם במערכת הרישום של הרבנות הראשית, באמת דינו יהיה מאסר שנתיים". הסעיף יחול רק על רבנים אורתודוקסים, מפני שבשלב זה נישואים רפורמיים וקונסרבטיביים אינם מוכרים על פי החוק הישראלי כנישואים. גם לא טקסים חילוניים.

בן דהן הבהיר כי החוק לא מיועד למנוע נישואים רפורמיים וקונסרבטיביים בישראל, אלא רק נישואים אורתודוקסיים פרטיים שאינם מדווחים למדינה. הוא הסביר את נחיצות החוק בדאגה למסורבות גט. לדבריו, החוק נועד למנוע מבעלים לנהל מערכות ביגמיות במחתרת, ללא ידיעת המדינה.

"הארץ" מדגיש כי אפשרות סבירה יותר היא, שהחוק נועד למגר תופעה חדשה יחסית שבה זוגות, בעיקר דתיים, מתחתנים כדת משה וישראל בלי לדווח למדינה – לרוב מתוך סלידה מהרבנות הראשית.

לפוסט ב"משגיח כשרות"

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?