רדו מהמדרגות

חילונים, תפסיקו להתחתן ברבנות

מדוע דווקא כשזה מגיע לחתונה, צעירים חילונים, ליברלים ופלורליסטים מעדיפים את המונופול האורתודוקסי, כותבת שני שחם

בניין המועצה הדתית ובית הדין הרבני בתל אביב, צילום: ori, wikipedia~בניין המועצה הדתית ובית הדין הרבני בתל אביב (צילום אילוסטרציה). צילום: ori, wikipedia~

חבריה הנרגשים של שני שחם חזרו מסוף שבוע בערבה, שם התארסו, ואמרו: "אנחנו צריכים להתחיל לחפש רב". בעיניהם היה ניצוץ של חוסר חשק, היא כותבת בבלוג "גאה להציג".

מדובר בזוג חילונים, מספרת שחם. הוא דיבר עם לאחרונה כשהיה בגיל 13, אז מלמל משהו על הפודיום בבית הכנסת, והפעם היחידה שהיא ראתה מקווה היתה בהצגה "מקווה" בבית לסין. בבתים שלהם לא עושים קידוש בשבת, ביום כיפור לא צמים ולא הולכים לשמוע תקיעות שופר והם לא בקיאים בכתבי הקודש.

"בטח שרב אורתודוקסי", הם הוסיפו והסבירו: "אנחנו חילונים, אבל זה מה שנהוג. זה מה שההורים היו רוצים". כששאלה אם חשבו על חתונה רפורמית, הם הודו שלא. "הם – וכה רבים שכמותם – חילונים בנפשם, חופשיים בדעתם, לא כבולים למוסדות חשוכים, תורמים מרצונם – וביום החשוב בחייהם – כספים המתחזקים את המוסד המושחת והמונופוליסטי שנקרא הרבנות הראשית לישראל", כותבת שחם.

אם יותר ויותר זוגות חילוניים יוותרו על החתימה על כתובה, הרבנות תיחלש, המדינה תבין שיש לתת אלטרנטיבות

לדבריה, דווקא חילונים צעירים, שמדברים שוב ושוב על הפרדת דת ממדינה, על מאבק למען דמוקרטיה וזכויות אזרח, על ליברליזם וחופש ביטוי ויצירה וגם על מתן שוויון מלא לקהילה הגאה, נוהגים ביום חגם באופן מנוגד לכל אלה. הגישה הזאת מחזירה את כולנו לאחור ודוחפת את הרבנות קדימה, היא ממשיכה. ההכנסות של הרבנות מחתונות בלבד הן כ-22 מיליון שקלים בשנה.

הגיע הזמן להפסיק את הגישה הזאת, כותבת שחם, ולפנות למסלולי נישואים אחרים, כמו חתונה רפורמית. "אני רוצה להאמין שאם יותר ויותר זוגות חילוניים יוותרו על החתימה על כתובה, הרבנות תיחלש, המדינה תבין שיש לתת אלטרנטיבות וילדינו יזכו לבחור להתחתן בכל דרך שבה ירצו".

שחם, שמאורסת לבת זוג, אומרת שתתחתן כשהמדינה תאפשר לה, "כשתהיה הפרדת דת ממדינה. כשהקהילה ההומו-לסבית תהיה שוות זכויות. אני אתחתן רק כשחברי החילונים יבינו את הנזק העצום שהם עושים כשהם דורכים לראשונה על מדרגות הרבנות".

 לפוסט המלאאיך תוכל לפעול?