חמש שעות פחות

הח"כים החרדים דרשו: ללמוד פחות תורה

בדיוני ועדת שקד הוחלט כי תלמידי כוללים ילמדו 40 שעות בשבוע, ולא 45

כולל חרדי בקראוון במודיעין עילית 19.10.09. צילום: נתי שוחט, מודיעין עיליתכולל חרדי במודיעין עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

חברי הכנסת החרדים המשתתפים בדיוני הוועדה המגבשת את חוק הגיוס החדש דרשו אתמול, כי תלמידי הכוללים יחויבו במספר שעות לימוד קטן בהרבה מזה שחויבו ללמוד על פי חוק טל.

חוק טל קבע כי תלמידי הכולל (אברכים, תלמידי ישיבה נשואים), שפטורים מגיוס לצבא, ילמדו בישיבה לפחות 45 שעות שבועיות. חברי הכנסת משה גפני ומאיר פרוש מיהדות התורה ביקשו כי שעות הלימוד יצטמצמו ל-35 עד 37 שעות בלבד. בדיון הסכימה הוועדה להקטין את מספר שעות ל-40 שעות שבועיות.

משמעות ההחלטה, לפי nrg, היא שתלמידי הכוללים יקבלו פטור מגיוס לצבא, על בסיס "תורתו אומנותו", ויידרשו לשעות נוכחות מעטות בהרבה בישיבה. תלמידי ישיבות שאינם נשואים ימשיכו ללמוד 45 שעות שבועיות.

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, אמר בתגובה: "הקיצוץ במספר שיעורי התורה הופך את חברי הכנסת של יהדות התורה לראשי המתנגדים ללימוד התורה בארץ. אחרי שנים שבהן מספרים לנו חברי הכנסת האלה כמה חשוב לימוד התורה לביטחון המדינה וקיומה, הם מנסים לקצץ רבע משיעורי התורה של אברכי ישראל ומתפשרים על שמינית. מדובר בקרוב ל-200 אלף שעות לימוד תורה לכל אלף אברכים. קשה לחשוב על ציניות גדולה יותר".

שחר אילן: המאבק נגד השוויון בנטל אינו למען לימוד התורה. הוא מיועד למנוע מהגברים החרדים להתגייס

אילן הוסיף: "חברי הכנסת החרדים מספרים לנו שהאברכים ממיתים עצמם יומם וליל בעולמה של תורה. עתה שוב נחשפת האמת, שלפיה המאבק נגד השוויון בנטל אינו למען לימוד התורה. הוא מיועד למנוע מהגברים החרדים להתגייס".

חבר הוועדה ח"כ עמר בר-לב מהעבודה הביע תמיכה בהחלטה. יו"ר הוועדה, ח"כ איילת שקד מהבית היהודי, טענה כי אף שחוק טל קבע 45 שעות לימוד לאברכים, בפועל התקנות שעליהן חתם שר הביטחון קבעו רק 40 שעות לימוד.

שעות הלימוד של תלמידי הישיבות אינן הסעיף הראשון שבו מכניסה ועדת שקד שינויים בהצעת החוק לשוויון בנטל שגיבשה ועדת השרים בראשות יעקב פרי. בעוד שבעבר נקבע כי גיל גיוס החובה של החרדים יהיה 21, בנוסח הצעת החוק הנוכחית אין קביעה שהחרדים יחויבו להתגייס בגיל 21.

גם עתידם של שני סעיפים מהותיים אחרים אינו ברור – סעיף הסנקציות הפליליות שיוטלו על משתמטים חרדים וסעיף מכסות הפטורים מגיוס לתלמידים מתמידים. עתיד שני הסעיפים יוכרע בשיחות שמנהלת ח"כ שקד עם יו"ר סיעת יש עתיד, ח"כ עפר שלח.

 לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?