פשרת שלוש העזרות

נשות הכותל מסכימות להתפלל ברחבה השוויונית

מנכ"ל חדו"ש: "ההחלטה תקרב את יישוב אחת המחלוקות שסימלו את הפגיעה של הממסד הדתי בישראל בזרמים הגדולים בעם היהודי ובשוויון המגדרי"

חברות הכנסת סתו שפיר עבודה ותמר זנדברג מרצ משתתפות בתפילת נשות הכותל. מימין יור נשות הכותל ענת הופמן 12.03.2013 צילום: מרים אלסטר פלאש 90חברות הכנסת סתו שפיר ותמר זנדברג משתתפות בתפילת נשות הכותל. מימין: יו"ר נשות הכותל, ענת הופמן. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"נשות הכותל" מביעות הסכמה עקרונית לוויתור על תפילה ברחבה המרכזית בכותל המערבי, בתמורה לשוויון מלא באתר חלופי. הנהלת ארגון הנשים התכנסה ביום ראשון והחליטה להביע הסכמה עקרונית לפשרה, שבמסגרתה יעתיקו חברות הארגון את מנייני התפילה שהן מקיימות בכל ראש חודש מהרחבה הקיימת אל מתחם "קשת רובינזון" הסמוך.

קובי נחשוני מדווח ב-ynet, כי הארגון החליט לקבל את המתווה שגיבש מזכיר הממשלה, אביחי מנדלבליט, לשוויון בכותל המערבי ולשאת ולתת עמו על הפשרה שהציע. על פי ההסכם המסתמן, בעזרות הנשים והגברים הקיימות יישמרו "מנהג המקום" וההפרדה בין המינים. ברחבה העליונה ייערכו טקסים ממלכתיים (כמו השבעת חיילי צה"ל וקבלת פנים של הסוכנות היהודית לעולים חדשים) במתכונת מעורבת, וב"קשת רובינזון" (המשכו של הכותל המערבי לכיוון דרום) תוכשר רחבה לתפילה שוויונית.

עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון בירכה את נשות הכותל "על ההחלטה אשר תתרום לשילובן הפעיל בגיבוש המחודש והשוויוני יותר של אזור הכותל". מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "ההחלטה תקרב את יישוב אחת המחלוקות המשמעותיות שסימלו את הפגיעה שפוגע הממסד הדתי בישראל, בחסות הממשלה, בזרמים הגדולים בעם היהודי ובשוויון המגדרי".

רגב הבהיר ש"למרות נכונות נשות הכותל לפשרה, חשוב להדגיש את זכותן להתפלל מתוך שוויון וחירות גם ברחבת הכותל הקיימת, כולל בעזרת הנשים". לדבריו, ההחלטה מקדמת את יישום היוזמה של יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, שמונה לטפל במשבר. "השטן נמצא בפרטים", אמר רגב, ולכן "מה שחשוב באמת זה ליישם את ההחלטה לפרטיה, בלי שחיקה וללא עימותים עם הארכיאולוגים והוואקף המוסלמי".

לדברי רגב, "עתה, משהוסכם המתווה לפתרון סוגיית התפילה בכותל, הגיע הזמן לעבור לסוגיות גדולות אף יותר הממתינות לפתרונן, וראשונה בהן – הסדרת חירות הנישואים בישראל. המונופול האורתודוקסי על הנישואים פוגע בהיקף נרחב במעמד

יו"ר נשות הכותל, ענת הופמן: אנחנו לא עוזבות את עזרת הנשים, אלא שומרות על זכויות הנשים לתפילה חופשית באתר הקדוש

האשה, בזרמים הגדולים ביהדות העולם ובציבור גדול של עולים, חילונים ואף לא יהודים – הנתונים תחת כפייה דתית הפוגעת בזכות היסוד להקמת משפחה. יש לשים קץ למצב בלתי נסבל זה".

בהודעה של נשות הכותל, ארגון שבו חברות נשים אורתודוקסיות, קונסרבטיביות ורפורמיות, נכתב כי לאחר דיון מקיף החליטה הנהלת הארגון "ליצור עתיד שבו, בתנאים המתאימים, תוכל קבוצת הנשים להתפלל בעזרה שלישית שוויונית, המשולבת לגמרי בצביון הנוכחי של הכותל המערבי". עוד החליטו בארגון, כי העזרה החדשה לא תהיה כפופה לרב הכותל, שמואל רבינוביץ', אלא תנוהל על ידי מנהיגות יהודית ישראלית, הכוללת ייצוג שווה לנשים והתומכת בתפילת נשים.

יו"ר נשות הכותל, ענת הופמן, אמרה כי ההחלטה התקבלה בכאב גדול. "אנחנו לא עוזבות עכשיו את עזרת הנשים, אלא שומרות על זכויות הנשים לתפילה חופשית באתר הקדוש", הבהירה הופמן. "עם זאת, אנו מוכנות להיות הזרז שיוביל לבניית עזרה שלישית חדשה ושווה באופן מלא, שתאפשר לכל יהודי ויהודייה להתפלל, לחגוג ולקיים טקסים יהודיים בכותל המערבי. כשהתהליך ברוח זו יושלם לשביעות רצוננו, נסכים להתפלל שם".

זאת הפעם הראשונה ב-25 שנות הפעילות של "נשות הכותל", שבה הן מביעות הסכמה עקרונית לוויתור על תפילה ברחבה המרכזית בתמורה לשוויון מלא באתר חלופי. רק לפני חודשים מעטים קיבל בית המשפט המחוזי בירושלים פסק דין תקדימי, שבו קבע כי הן רשאיות לקיים את כל מנהגיהן בעזרת הנשים הקיימת. בשבועות האחרונים לחצו הרפורמים והקונסרבטיבים בארצות הברית על נציגי הזרמים בישראל לקבל את הפשרה, בעקבות הבנות שהושגו בינם לבין יו"ר הסוכנות שרנסקי.

להודעה מטעם נשות הכותל

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?