הקפדה יתרה

תקנון בעזר מציון: מכינים קפה רק לבני אותו מין

עובדות העמותה מתבקשות ללבוש בגדים צנועים ולהימנע מיחסי ידידות עם חבריהן לעבודה, כדי שלא תיווצר קרבה ביניהם

בית ההחלמה אורנית לילדים חולי סרטן, מיסודה של אגודת עזר לציון. צילום: dr. avishai teicher, wikipediaבית ההחלמה אורנית לילדים חולי סרטן, מיסודה של אגודת עזר לציון. צילום: dr. avishai teicher, wikipedia

בעמותת עזר מציון, העוסקת בסיוע רפואי לחולים ולבני משפחותיהם, הופץ לאחרונה תקנון שבו הוראות מחמירות הנוגעות לצניעות. התקנון החדש אוסר, בין השאר, על גברים ונשים לשוחח אלה עם אלה על נושאים שאינם קשורים לעבודה.

כמה סעיפים בתקנון, לפי ידיעה בוואלה, מוקדשים ללבוש בעבודה. התקנון אוסר על נשים לבוא לעבודה "בבגדים מהודרים". עליהן ללבוש "בגדים רגילים, צנועים, שאינם צמודים לגוף, ללא מחשוף, שרוולים המכסים את המרפק וחצאית המכסה את הברך. כמו כן עליהן למעט בתכשיטים", נכתב בתקנון.

לפי התקנון, לגברים ולנשים אסור לעשות שירותים שונים, כמו הכנת קפה, לבני המין השני. על עובד גבר נאסר "להסיע במכוניתו בקביעות עובדת או כמה עובדות וכן להיפך".

על העובדות ללבוש "בגדים רגילים, צנועים, שאינם צמודים לגוף, ללא מחשוף, שרוולים המכסים את המרפק וחצאית המכסה את הברך"

כן נכתב בתקנון, שבאסיפות עובדים ובכינוסים נדרשים גברים ונשים לשבת בנפרד. העובדים גם מתבקשים להימנע מלפנות זה לזה בשמות פרטיים או בכינויים, "אלא רק בשמות המשפחה, ורצוי בתוספת 'הרב', 'מר', 'הרבנית' או 'גברת'". ההנהלה מבהירה כי יש להקפיד על סגנון רשמי ולא ידידותי, "משום שהתייחסות אישית מביאה לקירוב הדעת ביניהם".

עובדי עזר מציון סיפרו כי החלו לגבש את התקנון לאחר שאשתו של יו"ר הארגון, חנניה צ'ולק, חלתה במחלה קשה. "אמרנו שאם כל אחד ואחת מאתנו ייקח על עצמו להתחזק בענייני צניעות ונפרסם את התקנון הזה, זה רק יוכל לעזור ולשפר את מצבה הבריאותי", אמר אחד העובדים.

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?