אין גישה

מספרי החירום לנפגעי אונס ולער"ן נחסמו בסלולרי הכשר

בעקבות לחצים של ועדת הרבנים לענייני תקשורת, חברות הסלולר אינן מאפשרות למנויים במסלולים "כשרים" להתקשר למוקדי החירום

טלפונים סלולריים כשרים. צילום: ברי''א, ויקיפדיהטלפונים סלולריים כשרים. צילום: ברי''א, ויקיפדיה

המספרים של מוקדי החירום לנפגעי תקיפה מינית (1202 ו-1203), וגם מספר מוקד הסיוע לעזרה נפשית של ער"ן (1201), חסומים לגישה מטלפונים סלולריים הנחשבים כשרים. החברות הסלולריות מפעילות תוכניות מיוחדות לחרדים. מנויים שהטלפונים על תוכנית "כשרות" אלה אינם יכולים להתקשר לער"ן או למוקדי הסיוע לנפגעי תקיפה מינית.

בניסיון להתקשר למספרים אלה מטלפונים סלולריים המשויכים לתוכניות "כשרות" מתקבלת הודעה מוקלטת, שלפיה המספר שחויג חסום לגישה בהתאם לתנאי התוכנית. כך עולה מבדיקה של ynet. חלק מהתוכניות ה"כשרות" שמפעילה אורנג' מאפשרות חיוג לער"ן, אבל לא לקווי החירום לנפגעי נפגעות תקיפה מינית.

לפי הידיעה ב-ynet, החברות הסלולריות נתונות ללחצים מצד הגוף המכונה "ועדת הרבנים לענייני תקשורת". מקורות בשתי חברות סלולר גדולות אמרו כי ההחלטה על החסימה מתקבלת באופן בלעדי על ידי ועדה זאת. לדבריהם, מי שמאפשר את

בניסיון להתקשר לער"ן או למוקד לנפגעי תקיפה מינית מתקבלת הודעה מוקלטת, שלפיה המספר שחויג חסום לגישה

חסימת הקווים הוא משרד התקשורת.

במרס 2012 התקבל בכנסת חוק הקובע כי החיוג למוקדי חירום – ובכללם קווי החירום של ער"ן והקווים המיועדים לנפגעי תקיפה מינית ואונס – יהיה חינם. החוק, שיזמו ח"כ אורלי לוי-אבקסיס מישראל ביתנו וגדעון עזרא ז"ל מקדימה, קובע גם כי השיחות לקווים אלה לא יופיעו בפירוט השיחות, כדי שהשירות יהיה דיסקרטי.

ממשרד התקשורת נמסר בתגובה: "הסדר 'הטלפונים הכשרים' אושר כבר בשנת 2007 על ידי משרד התקשורת, לבקשת הציבור החרדי וחברות הסלולר. בהסכמת הציבור החרדי ועל דעתו, 'ועדת הרבנים' היא שקובעת ומגדירה את המספרים הפתוחים לשימוש הציבור החרדי".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?