מאחורי הגלימה

בכיר בש"ס השתלח בבית היהודי בהכתרת הראשון לציון

הרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף, הוכתר לראשון לציון. הרב שלום כהן, חבר מועצת חכמי התורה, דיבר בחריפות על הבית היהודי וראשיה

טקס הצהרת האמונים של הרבנים הראשיים החדשים בבית הנשיא בירושלים. משמאל הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף הנשיא שמעון פרס והרב הראשי האשכנזי דוד לאו. 14-08-2013 צילום: יונתן סינדל, פלאש 90טקס הצהרת האמונים של הרבנים הראשיים. משמאל: הרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף, הנשיא שמעון פרס והרב הראשי האשכנזי, דוד לאו. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הרב יצחק יוסף, שנבחר בסוף יולי לתפקיד הרב הראשי הספרדי, הוכתר אתמול כראשון לציון. בטקס בבית הכנסת יוחנן בן זכאי בירושלים השתתפו אביו, הרב עובדיה יוסף, נשיא המדינה שמעון פרס, הרב הראשי האשכנזי דוד לאו וגם יו"ר ש"ס, אריה דרעי. בלט בהיעדרו הרב הראשי הספרדי היוצא, שלמה עמאר.

הנואם האחרון בטקס, שבו חבש יצחק יוסף את מצנפת הראשון לציון ולבש את הגלימה, היה חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס, הרב שלום כהן, שהשתלח בציונות הדתית.

ב-ynet מציינים כי כהן, שלפני שבועות אחדים כינה את חברי הבית היהודי "עמלק" על רקע חתירתם לשוויון בנטל, פנה לסגן שר הדתות, הרב אלי בן דהן מהבית היהודי ומחה על מינויה של אשה לחברת מועצה דתית ועל ניסיונות הבית היהודי למנות

הרב בן דהן קרא לרבנים שנכחו בטקס לגנות את דבריו של כהן, 'שפגע בציבור שלם'

רבנים ודיינים "לא ראויים". כהן נמנע מלהתייחס לבן דהן כאל רב ודימה את כתר השלטון של הבית היהודי לסיר לילה. הרב כהן תקף גם את נפתלי בנט, יו"ר הבית היהודי, ואמר כי הוא חותר לרצות את החילונים.

לפי ידיעה ב"הארץ", איש מהיושבים לשולחן הכבוד לא מחה על דבריו של הרב כהן. הרב בן דהן קרא לרבנים שנכחו בטקס לגנות את דבריו של כהן, "שפגע בציבור שלם, הבוחר פעם אחר פעם להיות בנעלבים ואינם עולבים".

מאז המאה ה-17 נהוג כי הרב של יהדות ירושלים הוא "הראשון לציון" – תואר שאותו הוא נושא כל ימי חייו. הרב עובדיה יוסף, שמחזיק בתואר זה, בירך את בנו יצחק למרות מצבו הרפואי הרעוע. רק בשבוע שעבר שוחרר הרב עובדיה מבית החולים.

לידיעה ב-ynet

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?