שילוב הדרגתי

צה"ל: האוצר לא מפצה את הצבא על גיוס חרדים

בדיון בוועדה לשוויון בכנסת אמר נציג צה"ל כי בשנה האחרונה השקיע הצבא 60 מיליון שקל בגיוס חרדים

רח''ט תומכ''א - ראש חטיבת תכנון ומנהל כוח אדם בצה''ל - תא''ל גדי אגמון בדיון בבג''ץ בעתירות שהוגשו לגיוס תלמידי הישיבות בעקבות ביטול חוק טל 15.11.2012 צילום :יונתן סינדל פלאש 90ראש חטיבת תכנון ומנהל כוח אדם בצה''ל, תא''ל גדי אגמון, בדיון בבג''ץ. אמר בכנסת שהצבא השקיע 60 מיליון שקל בגיוס חרדים. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

שר הביטחון, משה יעלון, אמר ביום ראשון כי גיוס החרדים לצבא כרוך במחיר כלכלי, אבל זהו מחיר ש"שווה לשלם". נציג הצבא בוועדה לשוויון בנטל, תת אלוף גדי אגמון, אמר בדיון שבו השתתף גם יעלון, כי בשנה האחרונה השקיע צה"ל 60 מיליון שקל כדי לבצע התאמות שיאפשרו לקלוט ביתר קלות את המתגייסים החרדים. אגמון ציין כי הצבא משקיע סכומים אלה אף על פי שאינו מקבל פיצוי ממשרד האוצר.

יעלון, מדווח News1, אמר בדיון כי "הדרך הנכונה להבטיח את שילובם של החרדים בצה"ל ובחברה הישראלית היא בתהליך הדרגתי, דרך מסלולים ייעודיים בצה"ל ובשירות האזרחי. לא נכון להיכנס למהלך דרסטי של כפייה, שיוביל מיד להתנגדות... אמירות שלפיהן צה"ל אינו מעוניין בגיוס החרדים או אינו ערוך לקלוט אותם הן לא יותר מאשר טקטיקה".

יעלון: אמירות שלפיהן צה"ל אינו מעוניין בגיוס החרדים או אינו ערוך לקלוט אותם הן לא יותר מאשר טקטיקה

שר הביטחון התייחס גם לשאלה אם הרחבת מספר המתגייסים החרדים לצה"ל תפגע בנשים המשרתות. "עצם הקמתן של יחידות נוספות בצה"ל המיועדות לחרדים לא תוביל לפגיעה בנשים המשרתות בצה"ל", אמר יעלון. "יש מספיק יחידות שנשים יכולות לשרת בהן מבלי לשרת ביחידות מעורבות עם חרדים".

משתתפים שונים בדיון מתחו ביקורת על ההחלטה לקבוע מכסה של 1,800 תלמידי ישיבה שייחשבו עילויים ולא יגויסו. יושבת ראש הוועדה, ח"כ איילת שקד, אמרה בסיכום הדיון: "יש לבחון אם נכון להגדיר בחוק את מכסת 1,800 המתמידים או שניתן להסתפק בהגדרת יעדים ובמקביל להגדיר מה יקרה במידה שלא יעמדו ביעדים אלו, בדומה למתווה יעלון. כמו-כן צריך לציין שהאתוס החרדי מדבר על מתמידים, כאלו שמוכנים ללמוד מבוקר עד ערב, ולא על מצטיינים בהכרח".

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?