סדק במונופול

יין כשר בהשגחה קונסרבטיבית

לראשונה משווק בישראל יין שמיוצר בהשגחה לפי עקרונות ההלכה בפרשנותה הקונסרבטיבית

מדפי יין. צילום: barela, flickrמדפים בבר יין (צילום אילוסטרציה). צילום: barela, flickr

לקראת החגים הציגה התנועה המסורתית יין כשר, המיוצר בהשגחה קונסרבטיבית. היין הראשון מיוצר בהשגחה זאת ביקב רוג'ום, שפועל בחוות צל מדבר שבמכתש רמון.

בהודעה שפרסמה התנועה המסורתית נכתב שבקבוקי היין הראשונים שמיוצרים בהשגחה קונסרביטיבית יישאו את התווית הבאה: "היין מיוצר בהשגחת כנסת הרבנים והתנועה המסורתית-קונסרבטיבית בישראל. ההשגחה היא על פי עקרונות ההלכה בפרשנותה הקונסרבטיבית. אין באמור משום תעודת כשרות".

נוסח התווית נועד לעמוד בהגדרות החוק, שמעניקות לממסד האורתודוקסי מונופול בתחום הכשרות. כללי הכשרות החלים על יין מחמירים מאוד. בין השאר נאסר על יינן חילוני לגעת ביין הכשר. עם זאת, כל עוד בתווית היין אין שימוש במילה "כשר", אין עבירה על חוק איסור הונאה בכשרות.

אגף הכשרות ברבנות: אין לאשר קליטת מוצרים הנושאים השגחה זו במקומות המושגחים על ידי הרבנויות המקומיות

אגף הכשרות של הרבנות הראשית מזהיר מרכישת יין המיוצר בהשגחה קונסרבטיבית. בידיעה ב"כיכר השבת" נכתב כי ההכשר הקונסרבטיבי מנוגד לחוק, שאינו מסמיך את התנועה להעניק כשרות. "אין לאשר קליטת מוצרים הנושאים השגחה זו במקומות המושגחים על ידי הרבנויות המקומיות. יידע הציבור וייזהר", נכתב בהודעה שמסר אגף הכשרות.

הרבנות גם מזהירה מפני שמן זית המופץ לאחרונה, עם סימוני כשרות מזויפת. שמן זית תחת המותג "ירושלמי" משווק עם סימוני כשרות של הרבנות לכשרות ארצית, וחוג חת"ם סופר ב"ב. מהרבנות לכשרות ארצית נמסר כי המוצר אינו בהשגחתה.

להודעת התנועה המסורתית

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?