השערורייה נמשכת

השר פירון יאריך את תוקף הקריטריונים שמאפשרים העברת הקצבות לישיבות

מאז ביטול חוק טל הוזרמו לישיבות כ-400 מיליון שקל, בניגוד לחוק. מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: "נפעל לסיכול שרץ ההקצבות"

כולל חרדי בקראוון במודיעין עילית 19.10.09. צילום: נתי שוחט, מודיעין עיליתכולל חרדי במודיעין עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

שר החינוך, הרב שי פירון מיש עתיד, מתכוון להאריך בשלישית את תוקף הקריטריונים הבלתי חוקיים שמאפשרים להעביר הקצבות לתלמידי ישיבות למרות ביטול חוק טל. שר החינוך יעשה זאת למרות העתירה לבג"ץ נגד הקריטריונים, שהגישו עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, ישראל חופשית, הפורום לשוויון בנטל וח"כ לשעבר רוני בריזון (שינוי), באמצעות פרקליטם עו"ד גלעד ברנע. פרקליטות המדינה הודיעה על כך לעו"ד ברנע השבוע.

הצעד של פירון יאפשר את המשך ההקצבות ליותר מ-50 אלף תלמידי ישיבות, שעל פי חוק היתה המדינה צריכה לגייס אותם. כמו בספטמבר שעבר ובמרס, אז אושרו הקריטריונים בפעמים הקודמות, בכוונת משרד החינוך לאשר את ההארכה במחטף כבר השבוע. בניגוד לפעמים הקודמות, המשרד אפילו לא אפשר לציבור להגיש התנגדויות. עו"ד ברנע הודיע שיפנה לבג"ץ לקבל צו ביניים נגד הארכת תוקף הקריטריונים.

הקריטריונים הקודמים להקצבות לישיבות התירו להעביר כספים רק למי שיש לו פטור מלא משירות צבאי או דחיית שירות על פי חוק טל. באוגוסט שעבר, בעקבות ביטול חוק טל, פנו העותרים ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה ויינשטיין, ולשר החינוך אז, גדעון סער, בדרישה לעצור את ההקצבות ל-54 אלף תלמידי ישיבות ואברכים (מתוך כ-110 אלף בסך הכל). זאת, מכיוון שאיבדו את מעמד דחיית השירות. משלא נענו, עתרו לבג"ץ.

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, מעריך את היקף ההקצבות לתלמידים אלה ב-30 מיליון שקל בחודש. לדבריו, עד כה הועברו בניגוד לחוק כ-400 מיליון שקל. דומה שמשרד החינוך מציע עכשיו תשובה חדשה לשאלה "איפה הכסף": הוא מוזרם בניגוד לחוק לישיבות. על פי הקריטריונים החדשים שאושרו בספטמבר 2012 על ידי שר החינוך אז, גדעון סער, ותוקפם הוארך על ידו במרס, יכולים לקבל הקצבות גם מי שקיבלו דחיית שירות בעבר. בכך מאפשרת הממשלה את המשך ההקצבות לישיבות כרגיל, למרות ביטול חוק טל.

זהרה ברגר צור: אלה הם פני השוויון בנטל בפוליטיקה החדשה מודל 2013 – אתם תשרתו והם יתוגמלו

בעקבות העברת הקריטריונים החדשים הוגשה עתירה מתוקנת, שטענה שהם אינם חוקיים מכיוון שהם מתירים להעביר כספים למי שאמור להתגייס ולא ללמוד בישיבה. בג"ץ הוציא בראשית השנה צו על תנאי, המורה לממשלה לנמק מדוע לא ייפסקו ההקצבות. למרות זאת מתכוון עכשיו גם השר פירון להאריך את תוקף הקריטריונים.

פרקליטם של העותרים, עו"ד גלעד ברנע, ציין בתגובה ש"חתימת שר החינוך על תיקון כאמור המאריך את מבחן התמיכה הינה פעולה לא חוקית, מפלה, אשר תכליתה פסולה – ועיקרה המשך הענקת תמיכות בגין תלמידי ישיבות שאינם משרתים שירות צבאי – ללא כל בסיס חוקי לכך. אם השר לא יימנע מלחתום על התיקון למבחן התמיכה – לא יהא מנוס אלא לבקש צו ביניים".

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "הממשלה החדשה, כקודמותיה, אינה משתחררת מההרגל המגונה לרצות את המפלגות החרדיות בכל מחיר, כולל העברת תקציבים לתלמידי ישיבות שאמורים לשרת בצבא. זאת, גם לאחר האמירה הברורה של הבוחר בעד שוויון בנטל וממשלה אזרחית. יש לקוות שבג"ץ יעצור את שרץ ההקצבות. המחטף השערורייתי והבלתי תקין אינו מוסיף כבוד למשרד החינוך".

ח"כ לשעבר רוני בריזון (שינוי) אמר: "שר הביטחון ממשיך לדחות לחרדים את הגיוס ופירון עומד לשפוך עליהם עוד כמה מאות מיליונים. שניהם מפירי חוק במצח נחושה, מבזים את בית המשפט העליון ומצפצפים על החילונים. זאת 'הפוליטיקה החדשה' האמיתית – פחדנית, חנפה ובלתי מוסרית".

זהרה ברגר צור מהפורום לשוויון בנטל אמרה בתגובה: "עצוב, מתסכל ומכעיס ששר החינוך, שבא ממפלגה שאמרה ש'באנו לשנות' והבטיחה להביא שוויון בנטל, ממשיך את מדיניות קודמו ומאמץ קריטריונים הזויים, בלתי חוקים ובלתי מוסריים שמטרתם להזרים מיליוני שקלים לישיבות. אלה הם פני השוויון בנטל בפוליטיקה החדשה מודל 2013 – אתם תשרתו והם יתוגמלו".

לידיעה במגפוןאיך תוכל לפעול?