עולים פסולים

המדינה: עולים נדרשים לבדיקות DNA להוכחת יהדותם

נוהל במשרד ראש הממשלה מחייב עולים שנולדו מחוץ לנישואים לעבור בדיקה כזאת, כדי להוכיח שאחד מהוריהם יהודי

יו''ר הסוכנות, נתן שרנסקי, מעניק תעודות זהות ישראליות לעולים מברית המועצות לשעבר שעלו לאחר שהילדים השתתפו בפרויקט תגלית. צילום: The Jewish Agency for Israel, flickrיו''ר הסוכנות, נתן שרנסקי, מעניק תעודות זהות ישראליות לעולים מברית המועצות לשעבר שעלו לאחר שהילדים השתתפו בפרויקט תגלית. צילום: The Jewish Agency for Israel, flickr

רבים מעולי ברית המועצות לשעבר, שנולדו מחוץ לנישואים, נדרשים לעבור בדיקות DNA כדי להוכיח שאחד מהוריהם יהודי. משרד ראש הממשלה הודה כי זהו הנוהג, בעקבות פרסום ב"מעריב".

בכתבה שפורסמה אתמול תואר סיפורה של מאשה יקירסון, שאביה שמעון מתגורר בסנט פטרבורג. מאשה יקירסון ביקשה להשתתף בפרויקט "תגלית", אבל בקשתה נדחתה. התברר לה כי לאחרונה התקבל במשרד ראש הממשלה נוהל, הקובע שילד מעל גיל שלוש שנולד מחוץ לנישואים מחויב לעבור בדיקת DNA כדי לעלות ארצה. הנוהל אושר על ידי משרד הפנים.

בבדיקה של אנשי "תגלית" נמצא שהוראות מסוג זה ניתנות על ידי הקונסול מטעם ארגון "נתיב", הפועל מטעם משרד ראש הממשלה בחבר המדינות להעלאת יהודים לישראל. ב-nrg נכתב כי מאשה יקירסון ביקשה להשתלב בתוכנית בפברואר, ולאחר שבקשתה נדחתה פנה אביה, ד"ר שמעון יקירסון, ל"תגלית". נאמר לו כי אם בתו תרצה להשתלב בתוכנית, עליה לעבור

לבסוף הוחלט לשלב את יקירסון בתוכנית, אבל ב"נתיב" מבהירים שאם תרצה לעלות לישראל יהיה עליה לעבור בדיקת DNA

בדיקת DNA. בסופו של דבר הוחלט לשלב את יקירסון בתוכנית, אבל ב"נתיב" מבהירים שאם תרצה לעלות לישראל יהיה עליה לעבור בדיקת DNA.

ממשרד החוץ נמסר: "מבדיקה עם הקונסוליה הכללית בסנט פטרבורג עולה כי את קביעת הזכאות לעלייה או להשתתפות ב'תגלית' מנהל נציג 'נתיב' במוסקבה. הוא אף נושא בתואר 'קונסול', אך אינו משתייך למשרד החוץ".

בעניינה של יקירסון נמסר גם, שנציגת "תגלית" בישראל, טליה בלן, המליצה למועמדת לעבור בדיקת DNA. הוסבר כי הומלץ לה לעבור את הבדיקה מתוך רצון לסייע לה, לאחר שנציג "נתיב" פסל את בקשתה. ב"נתיב" ממשיכים להתעקש שאם מאשה יקירסון תרצה לעלות לישראל, היא תיאלץ לעבור בדיקת DNA.

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?