מחטף גיוס

חדו"ש: ליעלון אין סמכות לדחות גיוס תלמידי הישיבות

שר הביטחון הודיע על דחיית גיוסם של תלמידי ישיבות שכבר קיבלו צווי גיוס לנובמבר

מאהל הפראיירים שהוקם בתל אביב בדרישה לשוויון בנטל 26.01.2012 צילום: גדעון מרקוביץ פלאש 90מאהל הפראיירים שהוקם בתל אביב בדרישה לשוויון בנטל, ינואר 2012. צילום: גדעון מרקוביץ, פלאש 90

שר הביטחון, משה יעלון, החליט לדחות את גיוסם של בני הישיבות שכבר קיבלו צווי גיוס. בשנה החולפת קיבלו 560 בני ישיבות צווי גיוס ל-18 באוגוסט מכוח חוק שירות ביטחון, בעקבות ביטול חוק טל. בימים אלה החליט יעלון לדחות את מועד הגיוס שלהם לנובמבר, בעקבות העיכוב באישור החקיקה להסדרת הרפורמה בגיוס (חוק פרי).

סמנכ"ל עמותת חדו"ש, שחר אילן, אמר בתגובה: "לשר הביטחון אין כל סמכות לדחות את שירותם של תלמידי הישיבות. הניסיון לעשות זאת הוא מחטף חמור וצפצוף ארוך על שלטון החוק ועל העקרונות החוקתיים של מדינת ישראל".

לדברי אילן, "הכוונה לדחות את גיוס תלמידי הישיבות שקיבלו צווים לאוגוסט מהווה יריקה בפרצופם של אלפי המתגייסים הלא חרדים ביולי ובאוגוסט. זו הכרזה רשמית של המדינה שדמם של החרדים שווה יותר". אילן הביע תקווה שבג"ץ יוציא צו ביניים נגד דחיית גיוס תלמידי הישיבות, ו"צה"ל יצטרך לראשונה בתולדותיו לממש באמת את עקרון חובת השירות גם כלפי חרדים".

הכוונה לדחות את גיוס תלמידי הישיבות היא הכרזה רשמית שדמם של החרדים שווה יותר

היום אמורה המדינה למסור לבג"ץ את תשובתה לעתירה נגד מתווה הגיוס שאושר בממשלה. בתשובה אמורה המדינה לפרט כיצד מתכוון שר הביטחון לפעול לגבי תלמידי הישיבות שאמורים להתייצב לשירות מאוגוסט ואילך.

בתשובה לשאלה של "הארץ" אמר יעלון: "אין מנוס אלא לדחות את גיוסם לחודש נובמבר, ואז נראה מי מהם רוצה או יוכל להתגייס, או מי מהם יקבל דחייה במסגרת 'תורתו אומנותו'". לדבריו, החוק אמור להגיע להצבעה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת בפגרת הקיץ או בתחילת המושב הבא.

הרפורמה המוצעת בחוק פרי תאפשר את דחיית הגיוס של תלמידי הישיבות עד גיל 24. אם החוק יתקבל, יידרשו הגופים המוסמכים להחליט מה לעשות ב-5,100 תלמידי ישיבות שכבר קיבלו צווי גיוס. קצין באגף כוח אדם בצה"ל אמר כי הפתרון המסתמן הוא דחייה של עד שנתיים בגיוס חרדים אלה.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?