סדק במונופול

הרב ריסקין מאפרת בעד נישואים אזרחיים

בעימות עם מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב, אמר ריסקין: "אין סיבה הגיונית לכך שכולם חייבים להתחתן על פי החוק האורתודוקסי היהודי"

הרב שלמה ריסקין, רבה של אפרת. צילום: אור תורה סטון ויקיפדיההרב שלמה ריסקין, רבה של אפרת. צילום: אור תורה סטון ויקיפדיה

בהתבטאות חריגה מפיו של רב אורתודוקסי תקף לאחרונה הרב שלמה ריסקין, הרב של אפרת, את הרבנות הראשית והוסיף כי חובה לשנות את החוק ולאפשר נישואים אזרחיים בישראל. ריסקין אמר את הדברים בעימות עם הרב אורי רגב, מנכ"ל חדו"ש, שהתקיים בכנס של ארגון הקהילות היהודיות באמריקה (AJC) בוושינגטון, בחודש שעבר, לפני הבחירות לרבנות הראשית.

"אין סיבה הגיונית לכך שכולם חייבים להתחתן על פי החוק האורתודוקסי היהודי", אמר ריסקין. "בהחלט יכולים לחיות ביחד כבעל ואשה על פי כל טקס שהם רוצים, בלי כל התערבות ובלי כל קושי. חייבים להיות נישואים אזרחיים בישראל והחוק היהודי אינו עומד בניגוד לאפשרות הזאת. צריך לשנות חוק אחד, והוא שיוכלו להיות נישואים אזרחיים".

בידיעה בוואלה מציינים כי ריסקין אינו הרב האורתודוקסי הראשון התומך בנישואים אזרחיים. הרב הראשי הספרדי הקודם, הרב אליהו בקשי דורון, אמר כבר ב-2004 כי אין ברירה אלא לאפשר נישואים אזרחיים. בקשי דורון ביקש להחיל נישואים אזרחיים על ישראלים שהם אזרחי המדינה מכוח חוק השבות, אבל

ריסקין: בהחלט יכולים לחיות ביחד כבעל ואשה על פי כל טקס שהם רוצים, בלי כל התערבות ובלי כל קושי

אינם מוכרים כיהודים על פי ההלכה. ריסקין תומך בהחלה גורפת של נישואים אזרחיים.

הרב עו"ד רגב בירך על דבריו האמיצים והחד משמעיים של הרב ריסקין. לדברי רגב, "בחלקים של החברה הדתית הלאומית מתפשטת ההכרה שהדבר הטוב ביותר שיכול לקרות ליהדות הוא ביטול המונופול של הרבנות הראשית על הנישואים וביטול הכפייה הדתית".

רגב הוסיף: "חשוב מאוד ליצור ברית רחבה ככל האפשר של רבנים ואישי רוח מכל הזרמים ביהדות ומכל רחבי התפוצות, כולל הזרם האורתודוקסי, שיתאחדו סביב הדרישה לחופש נישואים בישראל. אתר מפת חופש הנישואים בעולם שהעלתה חדו"ש לרשת, ממחיש את המצב שבו ישראל היא המדינה הדמוקרטית המערבית היחידה בעולם שיש בה מגבלות קשות על חופש הנישואים... הקואליציה הנוכחית יוצרת הזדמנות היסטורית להנהגת נישואים אזרחיים בישראל ואסור להחמיץ אותה".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?