ברבנות אין חדש

חדו"ש: בחירת רבנים מזרם לא ציוני ו"בנים של" מגבירה את החרפה

הרב דוד לאו והרב יצחק יוסף גברו על מועמדי הציונות הדתית. הרב אורי רגב: "מי שטובתה של היהדות לנגד עיניו מבין שהגיעה הזמן להביא את מוסד הרבנות הראשית לקבורה"

הרב הראשי, הרב דוד לאו. צילום: Yedidya lau, wikipediaהרב הראשי הנבחר, הרב דוד לאו. צילום: Yedidya lau, wikipedia

הרבנים הראשיים החדשים של ישראל הם הרב דוד לאו והרב יצחק יוסף. שני הנבחרים הם בניהם של רבנים ראשיים לשעבר. הרב דוד לאו, רב העיר מודיעין ובנו של הרב ישראל מאיר לאו, גבר על יו"ר ארגון צהר, הרב דוד סתיו, ועל ראש ישיבת מרכז הרב, הרב יעקב שפירא – מועמדי הציונות הדתית. הרב יוסף הוא בנו של הרב עובדיה יוסף, מנהיג ש"ס. הוא גבר על הרב רצון ערוסי, על הרב ציון בוארון ועל הרב שמואל אליהו.

"בחירת הרבנים החדשים מסיימת מערכת בחירות מבישה, שהביאה לשפל חסר תקדים במעמדה של הרבנות", אומר מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב. "התככים, הדילים, הנפוטיזם וההשמצות שליוו את הבחירות לרבנות הוכיחו שוב שמעטים הגופים שמשניאים את היהדות ומרחיקים ממנה את הציבור כמו הרבנות הראשית. כל מי שטובתה של היהדות לנגד עיניו מבין שהגיעה הזמן להביא את מוסד הרבנות הראשית לקבורה, ועמה את הכפייה הדתית והמונופול האורתודוקסי על היהדות".

רגב ציין ש"העובדה שנבחרו שני נציגי הציבור החרדי הלא ציוני ושני 'בנים של' מגבירה את החרפה. יש לשוב למסורת של רבנים הפועלים מכוח קבלת מנהיגותם על ידי הקהילה שלהם, ולא מכוח הכפייה של החוק החילוני".

לדברי רגב, "אין ספק שהרבנים החדשים ישובו וישמיעו הכרזות על אחדות עם ישראל ועל השבת כבודה האבוד של הרבנות הראשית, אבל הם עצמם מסמלים פלגנות, פוליטיזציה צינית ושנאה גוברת בין מגזרי היהדות בתוך ישראל ומחוצה לה". הוא קרא

בנט: בפעם הבאה יהיה רב ראשי אחד לישראל, כמו שיש רמטכ"ל אחד ונשיא אחד

לרבנים יוסף ולאו להבהיר מייד את עמדותיהם בסוגיית מעמד בתי המשפט ושלטון החוק ולהצהיר אם הם רואים את עצמם כפופים אליהם. "חיוני שהציבור ידע, ולו במאוחר, אם הרבנות הראשית מכירה במדינת ישראל ובחוקיה", אמר רגב.

News1 מדווח שראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך את הרבנים הראשיים הנבחרים ואמר להם כי זאת העת לפעול להגברת האחדות בעם ישראל ולהרבות באהבת ישראל. הרב דוד לאו אמר כי במשך השנים הצליח ליצור מרכז יהדות מאיר פנים. "אני רוצה לקוות שניתן להפוך גם את הרבנות הראשית למאירת פנים", הוסיף.

שר הדתות, נפתלי בנט, אשר פעל לבחירתם של הרבנים סתיו ואליהו, אמר שמערכת הבחירות הנוכחית הבליטה את הצורך בשינויים מהותיים במוסד הרבנות. "הרבנים הנבחרים יהיו חלק מהמהפכה שהבית היהודי מוביל במשרד הדתות, שכבר החלה במהפכת 'בחר לך רב', בצמצום מועצות דתיות ובביטול מינויים פוליטיים במועצות הדתיות. בפעם הבאה יהיה רב ראשי אחד לישראל, כמו שיש רמטכ"ל אחד ונשיא אחד", הצהיר בנט.

הרב דוד סתיו, יריבו של הרב לאו, פרסם הודעת ברכה בשם ארגון צהר. רבני צהר מאחלים לרבנים הנבחרים שיזכו לשנות את הרבנות ולהצליח לחבר אותה מחדש אל כלל הציבור הישראלי, שאותו נועדה הרבנות נועדה לשרת. "צהר מתחייבת לשתף פעולה עם הרבנים הנבחרים בכל התחומים החיוניים לעתיד היהודי המשותף במדינת ישראל", נכתב בהודעה.

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?