מהשוליים לצבא

מקורבי הרמטכ"ל: לחיילי שח"ר החרדים אפס מוטיבציה

רוב החרדים שמתגייסים בגיל 21 ומעלה הם נשואים והורים לילדים, ועלותם לצבא דומה לעלות של איש קבע צעיר

חיילי שח''ר בסיום קורס תכנות, עם הרמטכ''ל הקודם, גבי אשכנזי. צילום: www.flickr.com/people/45644610@N03, wikipediaחיילי שח''ר בסיום קורס תכנות, עם הרמטכ''ל הקודם, גבי אשכנזי. צילום: www.flickr.com/people/45644610@N03, wikipedia

בין האיומים שנשקפים לצבא, שנציגי מערכת הביטחון יציגו בדיוני התקציב, הם ימנו כנראה את ההחלטה לגייס חרדים בני 21. מקורות הקרובים לסוגיה אמרו ל-News1, כי יש הבדל תהומי בין לוחם חרדי המתגייס בגיל 18, שמקבל משכורת צבאית רגילה ועל כן עלותו לצבא מעטה, לחרדי בן 21 ומעלה.

חרדים המתגייסים בגיל 21 הם לרוב נשואים והורים לילדים. הם אינם משרתים כלוחמים, אלא במסלול שח"ר (שירות חרדים) והעלות החודשית של כל אחד מהם היא כ-5,000 שקל, בדומה לעלות של איש קבע צעיר.

אבל לדברי אותם מקורות, בין אנשי הקבע הללו למגויסים החרדים יש הבדלים משמעותיים. איש קבע רכש מקצוע צבאי,

עד עתה הצבא לא הצליח לגייס תלמידים מהישיבות הנחשבות. רק חרדים שאינם תלמידים של ממש מתגייסים לצבא

הוא רואה בצבא קריירה ויש לו מוטיבציה. לעומתו, המתגייס החרדי מגיע לצבא מכיוון שהכריחו אותו והמוטיבציה שלו אפסית.

עד עתה הצבא לא הצליח לגייס תלמידים מהישיבות הנחשבות. רק חרדים משולי החברה החרדית, כאלה שממילא אינם תלמידים של ממש, מתגייסים לצבא.

לפי מתווה הגיוס החדש יינתן פטור מגיוס ל-1,800 עילויים. בצבא מפקפקים ביכולתו של ההסכם להביא לשינוי בתדמית של החייל החרדי בסביבתו המיידית. עצם העובדה שהוא מסתובב במדים מעידה שאינו עילוי, וגם בכך יש פגיעה במוטיבציה של החרדים להתגייס.

לכתבה ב-News1איך תוכל לפעול?